Ολυμπιακός - Μονακό 86-65: Με όπλο την άμυνα διέλυσε τους Μονεγάσκους

Ο Ολυμπιακός με εξαιρετική άμυνα στο δεύτερο μισό του αγώνα και με την καυτή ατμόσφαιρα του κόσμου του επικράτησε με 86-65 της Μονακό και ανέβασε το ρεκόρ του σε 7-2, συνεχίζοντας σε τροχιά τετράδας. Αντίθετα, οι Μονεγάσκοι υποχώρησαν στο 4-4.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση, ωστόσο κάποια λάθη στην επίθεση έδωσαν τη δυνατότητα στη Μονακό να βρει ρυθμό στο σκοράρισμα. Έτσι, οι Μονεγάσκοι ήταν εκείνοι που στο πρώτο δεκάλεπτο επέβαλαν τον ρυθμό τους και με επιμέρους 27-17 βρέθηκαν σε θέση οδηγού (17-27, 10'). Μετά την ανάπαυλα οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν περισσότερο την απόδοσή τους και με μπροστάρηδες τους Παπανικολάου και Γουόκαπ πλησίασαν τους αντιπάλους τους στο σκορ, αλλάζοντας το μομέντουμ. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα περιόρισαν τη Μονακό στους 11 πόντους και σκοράροντας 18 πόντους, έκλεισαν το πρώτο μισό του αγώνα στο -3 (35-38, 20'). Διαφορετική ήταν η εικόνα μετά την ανάπαυλα με τους Πειραιώτες να δείχνουν ακόμη καλύτερο πρόσωπο. Η ελληνική ομάδα έδεσε την άμυνά της και δυσκόλεψε τους Μονεγάσκους να ευστοχήσουν σε καλάθι, με αποτέλεσμα να επιβάλει τον ρυθμό της και με επιμέρους 24-14 στο τρίτο δεκάλεπτο και μπροστάρηδες τους Βεζένκοφ, Ντόρσεϊ και Ζαν Σαρλς να ξεφύγει στο +7 (59-52, 30'). Στο τελευταίο μέρος του αγώνα οι ερυθρόλευκοι μετέτρεψαν σε παράσταση για έναν ρόλο το παιχνίδι και συνεχίζοντας στο ίδιο... καυτό τέμπο και στις δύο πλευρές του παρκέ, διατήρησαν το προβάδισμά τους και έφτασαν στη νίκη με το εμφατικό 86-65, κάνοντας το 6/6 στο ΣΕΦ!

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Ντόρσεϊ με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ εξαιρετική εμφάνιση έκανε και ο Ζαν Σαρλς με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ.Έντεκα πόντους είχε ο Παπανικολάου, όπως και ο Γουόκαπ. Double-double έκανε ο Βεζένκοφ με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Από τη Μονακό ο Ντιαλό είχε 12 πόντους, ενώ ο Άντσουσιτς σημείωσε 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 35-38, 59-52, 86-65.

On Fire: Oι Ντόρσεϊ και Ζαν Σαρλς πέτυχαν από 18 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +23 του Ολυμπιακού (84-61, 39').

Ξεχώρισαν: Από το σύνολο του Μπαρτζώκα οι Παπανικολάου και Γουόκαπ ακολούθησαν τους Ντόρσεϊ και Ζαν Σαρλς με 11 πόντους, ενώ ο Βεζένκοφ είχε 10 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από τη Μονακό ο Ντιαλό μέτρησε 12 πόντους.

Το στοιχείο που έκανε τη διαφορά: Το επιμέρους 24-14 των ερυθρόλευκων στην τρίτη περίοδο.

Διαιτητές: Λοτερμόσερ, Παστούσιακ, Τζοβανέτι.