Ζενίτ-Άλμπα Βερ. 87-71: Νίκη στο ρελαντί για τους Ρώσους

Η Ζενίτ νίκησε άνετα την Άλμπα Βερολίνου με 87-71 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 16-10 και την πέμπτη θέση, με τους Γερμανούς να έχουν ρεκόρ 9-18 και να βρίσκονται στην 16η θέση.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά και είχαν τις καλές περιόδους τους, με την Άλμπα Βερολίνου να είναι μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-23). Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με δέκα πόντους στο 17' (41-31). Η Ζενίτ με ένα επί μέρους σκορ 10-5 μείωσε την διαφορά, αλλά οι Γερμανοί παρέμειναν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-43).

Παρότι οι πρωτευουσιάνοι είχαν τον έλεγχο σχεδόν σε όλη την τρίτη περίοδο, η Ζενίτ με ένα επί μέρους σκορ 18-9 ανέτρεψε τις καταστάσεις και πέρασε μπροστά με ένα βαθμό στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (68-67). Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους Γερμανούς και με ένα επί μέρους σκορ 19-4, κατάφεραν να νικήσουμε με 87-71.

Από την Ζενίτ ξεχώρισαν οι Πάνγκος και Γουίλ Τόμας με 19 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Άλμπα Βερολίνου διακρίθηκαν οι Σίκμα και Φοντέκιο με 18 και 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 23-24, 43-48, 68-67, 87-71