Φενέρμπαχτσε-Παναθηναϊκός 100-74: Βατερλό στην Πόλη και κατήφορος

Η Φενέρμπαχτσε υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε τον Παναθηναικό με 100-74, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 10-10, ενώ οι πράσινοι έπεσαν στο 6-13.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά (2-0) και είχαν θέση οδηγού στο παιχνίδι, με τον Παναθηναικό να μειώνει στον ένα πόντο (8-7, 5'). Στα τέσσερα τελευταία λεπτά η Φενέρμπαχτσε με 18 σερί πόντους... πάτησε το γκάζι και πήρε διαφορά 19 πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (31-12).

Αν και οι πράσινοι μείωσαν στους οχτώ πόντους στο 18' (38-30), η Φενέρμπχτσε είχε στο μεγαλύτερο διάστημα του δευτέρου δεκαλέπτου, διψήφια διαφορά και προηγήθηκε με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-34).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, ο Παναθηναικούς έριξε την διαφορά στους έντεκα πόντους (48-37), αλλά οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά και προηγήθηκαν με 22 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (74-52).

Η Φενέρμπαχτσε συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να νικήσει τον Παναθηναικό με 100-74.

Από την Φενέρμπαχτσε ξεχώρισε ο Γκούντουριτς με 18 πόντους, με τους Μπράουν και Ουλανόβας να σκοράραν από 15 πόντους έκαστος , ενώ από τον Παναθηναικό διακρίθηκαν οι Γουάιτ και Μήτογλου με 13 και 12 πόντους.

Περίοδοι: 31-12, 48-34, 74-55, 100-74

Διαιτητές: Λαμόνικα, Πέρεθ, Βίλιους

On Fire: Ο Γκούντουριτς με 18 πόντους, δύο ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +30 (100-70) για την Φενέρμπαχτσε

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 6/23 του Παναθηναικού στα τρίποντα