Άλμπα-Μπασκόνια 95-91: Την σκότωσε ένας... πρώην

Η Άλμπα Βερολίνου, παρά τις πολλές απουσίες, υπερασπίστηκε την έδρα στο εξ' αναβολής αγώνα για την πέμπτη αγωνιστική της EuroLeague κόντρα στην Μπασκόνια, νικώντας με 95-91 και ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 7-10, με τους Βάσκους να πέφτουν στο 8-9.

Αν και η Μπασκόνια ξεκίνησε δυνατά στον αγώνα (9-3), η Άλμπα Βερολίνου με ένα επί μέρους σκορ 22-10, πήρε προβάδιμα έξι πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-19).

Οι Γερμανοί διατήρησαν το προβάδισμα και ανέβασαν την διαφορά στους δώδεκα πόντους (31-19), με τους Βάσκους να μειώνουν, αλλά την Άλμπα να μην χάνει σε κανένα σημείο το προβάδισμα και να προηγείται με ένα πόντο στο τέλος του ημίχρονου (45-44).

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ξεφύγουν, ανεβάζοντας την διαφορά στους 12 πόνοτυς (64-52), αλλά η Μπασκόνια δεν άφηνε το παιχνίδι και μείωσε στους δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (74-72). Η Μπασκόνια είχε το πάνω χέρι στο μεγαλύτερο μέρος της τέταρτης περιόδου, οπού βρέθηκε μπροστά και με πέντε πόντους (79-74), αλλά η Άλμπα Βερολίνου με ένα επί μέρους σκορ 11-2 στα τελευταία λεπτά κατάφερε να νικήσει τους Βάσκους με 95-91.

Από την Άλμπα Βερολίνου ξεχώρισαν οι Γκρέιντζερ και Λο με 21 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Μπασκόνια διακρίθηκαν οι Πολονάρα και Ντράγκιτς με 18 και 17 πόντους.

Περίοδοι: 25-19, 45-44, 74-72, 95-91