Άλμπα Β. – Ολυμπιακός 71-78: Πρώτο δείγμα θετικό

Νικηφόρο ήταν το πρώτο από τα δύο δείγματα του Ολυμπιακού επί γερμανικού εδάφους απέναντι στην Άλμπα Βερολίνου, με τους «ερυθρόλευκους» να επικρατούν των πρωταθλητών Γερμανίας με 78-71.

Με τους Παπανικολάου και Χάρισον να… τραβάνε από το ξεκίνημα το «ερυθρόλευκο» σκοράρισμα, ο Ολυμπιακός μπήκε αρκετά καλά στο παιχνίδι απέναντι στην Άλμπα, καθώς προηγήθηκε με 14-21. Οι Γερμανοί αντέδρασαν, με ένα γρήγορο 5-0 μείωσαν σε 19-21 με το φινάλε της περιόδου, ενώ με τρίποντο του Λο, ανέβασε το σερί της Άλμπα στο 8-0 και την έφερε μπροστά με 22-21, με το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο – πόντο μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους, που βρήκε την ομάδα του Πειραιά μπροστά με 39-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο πήρε… μπροστά και ο Σπανούλης, ο Χάρισον συνέχισε να… βομβαρδίζει από την περιφέρεια και ο Ολυμπιακός… έχτισε διψήφια διαφορά (49-60), με τους Βεζένκοφ και Παπανικολάου να επιτρέπουν στους Πειραιώτες να ξεκινάνε το τελευταίο δεκάλεπτο με προβάδισμα 11 πόντων (51-62).  Μία πολύ όμορφη προσπάθεια του Χασάν Μάρτιν έφερε τον Ολυμπιακό στο 51-64, ο Τζένκινς… συνδέθηκε και αυτός με το αντίπαλο καλάθι για το 53-67, όμως οι Γερμανοί, με έξι σερί πόντους των Φοντέκιο και Μάτισεκ, έριξαν την διαφορά στους 7 πόντους (62-69). Ακόμα ένα τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Γκρέιντζερ, αλλά και ένα καλάθι στον αιφνιδιασμό του Λο φέρνει το ματς στον πόντο (71-73),  όμως το εξαιρετικό γκολ – φάουλ του Μάρτιν, μετά από ασίστ του Σπανούλη, έφερε και πάλι τον Ολυμπιακό στο +5 (71-76), με τους Πειραιώτες να φτάνουν στην νίκη με 78-71, χάρη σε δύο βολές του Σπανούλη στο φινάλε της αναμέτρησης.

Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για το βράδυ της Παρασκευής (25/9, 20:00), όπου και θα διεξαχθεί το δεύτερο και τελευταίο μεταξύ τους φιλικό παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα:  19-21, 35-39, 51-62, 71-78