Τενερίφη – Μπιλμπάο 70-78: Πρώτη νίκη για τους Βάσκους

Την πρώτη της νίκη στην τελική φάση της Liga Endesa, πανηγυρίζει και η Μπιλμπάο. Οι Βάσκοι είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης απέναντι στην Τενερίφη του Γιώργου Μπόγρη, επικρατώντας με σχετική άνεση, όπως δείχνει και το τελικό 70-78.

Η Μπιλμπάο είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, έφτασε να προηγηθεί γρήγορα με οκτώ πόντους (12-20 στο 9’), όμως ο Ζέισλοφ δεν άφησε τους Βάσκους να ξεφύγουν, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το παιχνίδι στον πόντο (32-33).

Χουέρτας και Σουάρεθ, με ένα γρήγορο 5-0 έβαλαν την Τενερίφη μπροστά με 37-36, όμως και πάλι η Μπιλμπάο πήρε τα ηνία του αγώνα στα χέρια της και με τρίποντο του Ρουίθ, έφερε και πάλι την διαφορά στα πρόθυρα των 10 πόντων(52-61), σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.  Τίποτα δεν θα μπορούσε να αλλάξει στην τελευταία περίοδο, παρά την προσπάθεια της Τενερίφης να γυρίσει το παιχνίδι. Η Μπιλμπάο δεν έχασε στιγμή τον έλεγχο του ματς, διατήρησε την διαφορά κοντά στους 10 πόντους, φτάνοντας στην νίκη, την πρώτη της σε αυτή την τελική φάση της Liga Endesa, με 70-78, που την διατηρεί ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης, με 1-2, την ώρα που η Τενερίφη, με 0-3, αποχαιρετά τα όνειρα για διάκριση.

Ρουσέλ και Μαρτίνεθ, με 13 πόντους έκαστος, ξεχώρισαν από πλευράς Μπιλμπάο, με τους Σουλεϊμάνοβιτς και Λάμερς να έχουν από 10 και τον πρώτο να κατεβάζει ισάριθμα ριμπάουντ.

Για την Τενερίφη, ο Ζέισλοφ πάλευε μόνος του, με 22 πόντους και 6/10 τρίποντα, ενώ αργά ξύπνησε ο Σερμαντίνι, με 13 πόντους. Όσον αφορά τον Γιώργο Μπόγρη, είχε 4 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, σε 20’57’’.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 32-33, 52-61, 70-78