Μονακό - Φενερμπαχτσέ 91-95 : Δεν τα παράτησε ποτέ και έκανε το break

Η Φενερμπαχτσέ έσπασε την έδρα της Μονακό επικρατώντας με 91-95 και έκανε το πρώτο break των φετινών playoff της Ευρωλίγκας.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εκρηκτικά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 20-8,με την πρώτη περίοδο να λήγει με σκορ 26-15 χάρη σε καλάθι του Ντιαλό. Στην δεύτερη περιοδο το καλάθι του Οκόμπο έδωσε αέρα 14 πόντων στους Μονεγάσκους (34-20). Το καλάθι του Γουίλμπεκιν έριξε την διαφορά στους 7 (44-37) με τον Τζέιμς να διαμορφώνει το 46-37 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μισό, η Φενέρ έτρεξε σερί 8-0 και έριξε την διαφορά στον καλάθι (47-45). Η Μονακό κράταγε με δυσκολία το προβάδισμα,με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην τελευταία περίοδο από την αφετηρία του 61-60 όπως διαμορφώθηκε από το τρίποντο του Καλάθη.Εκει,ο Έλληνας γκαρντ έδωσε το πρώτο προβάδισμα στην ομάδα του (61-62) αλλά σε εκείνο το σημείο η Μονακό έκανε επιμέρους σκορ 13-3 για το 74-65. Όμως,οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με επιμέρους σκορ 15-2 πέρασαν μπροστά με τέσσερις (76-80). Ο Μπλοσομγκέιμ με μεγάλο τρίποντο έκανε το 79-80 και ο Ντιαλό με δύο βολές έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του για το 81-80. Η μια βολή του Καλάθη ισοφάρισε το σκορ στους 81 για να οδηγηθεί το παιχνίδι στην παράταση αφού ο Γκούντουριτς αστόχησε σε καλάθι νίκης.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Φενέρ μπλόκαρε επιθετικά την Μονακό και το τρίποντο του Σεστίνα έδωσε στην ομάδα του Γιασικεβίτσιους προβάδισμα 8 πόντων (86-94),με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να επιστρέψουν και να ηττώνται με 91-95.

Για τους ηττημένους ο Έλι Οκόμπο πέτυχε 19 πόντους και οι Τζέιμς και Λόιντ από 16. Για την Φενέρ,ο Χέιζ - Ντέιβις σκόραρε 19 πόντους και ο Νικ Καλάθης 17.

Τα δεκάλεπτα:26-15,46-37,61-60,81-81,91-95