Μπασκόνια - Εφές 76-97: Τεράστια διπλό για τους Τούρκους,σε μεγάλους μπελάδες οι Βάσκοι

Η Εφές επικράτησε κατά κράτος της Μπασκόνια με 97-76 και συνεχίζει να παλεύει επί ίσοις όροις για την 10αδα,την ώρα που οι γηπεδούχοι έχουν μπει σε περιπέτειες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 20-10 χάρη σε 2/2 βολές του Σέιν Λάρκιν,με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 32-22 με τρίποντο του Μπουμπουά.Στην δεύτερη περίοδο, η Μπασκόνια μείωσε στους 5 με καλάθι του ΜακΙντάιρ (31-36),με την Εφές να τρέχει ένα σερί 7-0 για το 31-43. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 45-49 με καλάθι του Μίλερ ΜακΙντάιρ.

Στο δεύτερο μισό,οι Τούρκοι έκαναν ένα φοβερό επιμέρους σκορ 21-4 και εκτόξευσαν την υπέρ τους διαφορά στους 21 (49-70). Ο Οσμάνι έγραψε το 77-53 της τρίτης περιόδου δίνοντας σαφή προβάδισμα νίκης στην ομάδα του. Στα τελευταία δέκα λεπτά,οι γηπεδούχοι έκαναν ενα επιμέρους σκορ 11-4 για το 64-81 αλλά η διαφορά ήταν τόσο μεγάλη που πρακτικά δεν ζημείωσε ιδιαίτερα την ομάδα του Μιγιάτοβιτς,η οποία επικράτησε με 97-76.

Για την ομάδα του Ιβάνοβιτς ο Χάουαρντ είχε 15 πόντους,ο ΜακΙντάιρ 13 και ο Νίκος Ρογκαβόπουλος 12. Για τους νικητές ο Λάρκιν πέτυχε 28,ο Κλάιμπερν 20 και ο Οσμάνι 15.

Τα δεκάλεπτα:22-32,45-49,53-77,76-97