Μονακό - Βαλένθια 79-78: Αγχώθηκε αλλά επέστρεψε στις νίκες

Η Μονακό επικράτησε δύσκολα της Βαλένθια με 79-78 και επέστρεψε στις νίκες και στο πλεονέκτημα για κατάληψη μιας θέσης στην πρώτη τετράδα της Euroleague.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν φουριόζοι τον αγώνα και προηγήθηκαν με 19-9 με τρίποντο του Οκόμπο,με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 25-15 με καλάθι του Οτζελέγε. Στην δεύτερη περίοδο,η Βαλένθια έβγαλε αντίδραση και μείωσε στο καλάθι χάρη σε καλάθι του Ινγκλις (31-29). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 38-34.

Στο δεύτερο μισό,η Μονακό άρχισε με 4-0 για το 42-34.Καθολη την διάρκεια της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι συντηρούσαν διαφορά της τάξεως των 3-8 πόντων,με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην τέταρτη περίοδο από την αφετηρία του 57-54 με καλάθι του Πραντίγια. Εκεί,η Βαλένθια με σερί 7-0 κατέβασε την διαφορά στο καλάθι (59-61) για να απαντήσουν οι Μονεγάσκοι με επιμέρους σκορ 10-1 για το 69-62.Οι δύο βολές του Τζέιμς έδωσαν ξανά προβάδισμα 7 πόντων (77-70) με 79" να απομένουν. Άντερσον και Οτζελέγε κατέβασαν την διαφορά στο σουτ (77-74). Ο Τζέιμς με κακή επιθεση,έδωσε την επίθεση στην Βαλένθια στην οποία ο Τζόουνς πήγε στις βολές. Ο Αμερικανός αστόχησε επίτηδες στην δεύτερη αλλά ο Χολ πήρε το ριμπάουντ και με 2/2 βολές κλείδωσε την νίκη για την ομάδα του,με το τρίποντο του Τζόουνς από τα 9,5 μέτρα να γράφει το τελικό 79-78.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Τζέιμς και Μπλοσομγκέιμ με 17 πόντους έκαστος,ενώ για τους Βαλενθιάνους ο Οτζελέγε είχε 22 πόντους και ο Τζόουνς 15.