Βίρτους – Μονακό 78-81: «Διπλό – χρυσάφι» με φόντο το πλεονέκτημα έδρας

Μονακό φτιαγμένη για… μεγάλα πράγματα, «άλωσε» την Μπολόνια και με την νίκη της με 81-78, πάτησε τετράδα, ισοβαθμώντας με Παναθηναϊκό αλλά και την Βίρτους στο 16-10, πίσω από Ρεάλ και Μπαρτσελόνα. Μοιραίος ο Λούντμπεργκ για τους γηπεδούχους, που αστόχησε, ούτε μία, ούτε δύο, αλλά τρεις φορές στο σουτ της νίκης για την ομάδα του.

Η Μονακό ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης της Ιταλίας. Οι Μονεγάσκοι, είχαν σε καταπληκτική κατάσταση τον Λόιντ, που σκόραρε 17 πόντους, ξέφυγαν με +10 με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (16-26) και έφτασαν στο +16 στο 17’ (27-43), με την Βίρτους, πάντως, να τρέχει ένα 9-2 στα τελευταία τρία λεπτά, ρίχνοντας την διαφορά στους 10 πόντους (35-45), με το φινάλε του α’ μέρους.

Εντελώς διαφορετική η εικόνα του β’ μέρους, καθώς η Βίρτους επέστρεψε, μειώνοντας σε 45-46 στο 24, όμως ο εξαιρετικός Τζαϊτέ και ένα τρίποντο του Ντιαλό έφεραν και πάλι την Μονακό στο +7 (53-60), προτού ο Σενγκέλια με 1/2 βολές πετύχει το 54-60, στο φινάλε της δεύτερης περιόδου. Στην τελευταία περίοδο είχαμε μάχη. Η Βίρτους μείωσε άμεσα σε 58-60, ενώ Μίκι και Κορντινιέ ισοφάρισαν σε 66-66. Το τρίποντο του Πολονάρα έβαλε τους Ιταλούς μπροστά με 69-68, για να απαντήσει, όμως, με τέσσερις σερί πόντους ο Μάικ Τζέιμς για το 69-72. Το θρίλερ συνεχίστηκε, με τους Μπελινέλι και Σενγκέλια να πετυχαίνουν το 76-74, προτού ο Τζέιμς, με νέο τρίποντο, γράψει το 76-77. Ο Σενγκέλία με 2/2 βολές έβαλε την Βίρτους μπροστά με 78-77, όμως ο Λόιντ, με 2/2 βολές στα 63’’ γράψει το 78-79. Ο Λούντμπεργκ αστόχησε σε δίποντο στα 49’’, όμως ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Τζέιμς στα 30’’. Νέο άστοχο τρίποντο του Λούντμπεργκ στα 10’’, με τον Μπράουν με 1/2 βολές στα 8’’ να γράφει το 78-80. Ο Λούντμπεργκ αστόχησε για τρίτη συνεχόμενη φορά στο σουτ της νίκης, με τον Τζαϊτέ να παίρνει το ριμπάουντ, να κερδίζει το φάουλ και με 1/2 βολές να διαμορφώνει το τελικό 78-81, καθώς στην επαναφορά ο Τζέιμς έκλεψε την μπάλα και… κλείδωσε την νίκη της ομάδας του.

Καταπληκτικό παιχνίδι από Λόιντ και Τζέιμς, με 24 και 21 πόντους αντίστοιχα, ενώ για την Βίρτους, ο Μπελινέλι είχε 21 πόντους και ο Λούντμπεργκ 15, με τον Δανό, όμως, να αστοχεί τρεις φορές στο τελευταίο λεπτό, στο σουτ που θα έδινε την νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 35-45, 54-60, 78-81