Ολυμπιακός – Άλμπα 101-87: «Εκτέλεσε» ο Κάνααν, γοήτευσε ο Ράιτ στην 100άρα επί των Γερμανών

Η άμυνα του Ολυμπιακού λειτούργησε στην εντέλεια στο 3ο δεκάλεπτο, , ο Αϊζάια Κάνααν «εκτέλεσε» δίχως οίκτο τους Γερμανούς (31 πόντοι, 9/14 τρίποντα), ο Μόουζες Ράιτ γοήτευσε στο ντεμπούτο του με τα «ερυθρόλευκα» (15 πόντοι με 7/9 δίποντα πέντε ριμπάουντ, τέσσερις τάπες) και ο Ολυμπιακός, με το υπέρ του 101-87, μετέτρεψε σε θρίαμβο ένα παιχνίδι που στο πρώτο 20λεπτο του «μύριζε» γκέλα.

Νευρικό το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο παιχνίδι, καθώς μετά από δύο συνεχόμενα λάθη, χρειάστηκε ένα τρίποντο του Κάνααν για το 3-1 στο 2’ για να… ανοίξουν το σκορ οι «ερυθρόλευκοι». Ο Αμερικανός φαίνεται πως… ζεστάθηκε μετά από το αρχικό σουτ, και με συνεχόμενους πόντους έφερε τον Ολυμπιακό στο 12-5. Δύο συνεχόμενα τρίποντα από πλευράς Άλμπα, έφεραν αμέσως το ματς στον πόντο (12-11), με τον Ράιτ, ο οποίος ξεκίνησε στην αρχική  πεντάδα, να πηγαίνει στον πάγκο με δύο γρήγορα φάουλ. Ο Πίτερς απάντησε με το ίδιο νόμισμα για το 15-11, όμως οι Γερμανοί συνέχισαν να είναι εύστοχοι από την περιφέρεια (15-14), ενώ ο Σνάιντερ, με γκολ – φάουλ, ισοφάρισε σε 17-17, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό μπροστά με 20-17, χάρη σε τρίποντο του Πίτερς.

Με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Γκος για το 24-19, ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης του ΣΕΦ, όμως ο Χέρμανσον, με ακόμα ένα τρίποντο, μείωσε σε 24-22. Γκος και Λαρεντζάκης έστειλαν και πάλι τον Ολυμπιακό στο +5 (29-24), ενώ το τρίποντο του Παπανικολάου έφερε το σκορ στο 35-29. Νέο τρίποντο, δια χειρός Λαρεντζάκη, για το 38-31, όμως και πάλι η Άλμπα απάντησε με ένα γρήγορο 8-0 για το προσπέρασμα (40-41). Τρεις βολές του Μπράουν έφεραν τους Γερμανούς στο +2 (42-44), ενώ ακόμα ένα σετ βολών του Σπανιόλο, έγραψε το 42-46, με την Άλμπα να τρέχει ένα επιμέρους 12-1. Ο Σίκμα, με γκολ – φάουλ, μείωσε σε 45-46, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 45-48, τον Ολυμπιακό να έχει 7/13 τρίποντα και την Άλμπα 7/11!

Ένα υπέροχο καλάθι του Μπραζντέικις και το γκολ – φάουλ του Πίτερς, μετά από ασίστ του Ράιτ, έφεραν και πάλι το παιχνίδι στα ίσα (50-50). Το τρίποντο του Κάνααν για το 53-50, ανέβασε το «ερυθρόλευκο» σερί στο 8-0, για να το διακόψει ο Ματ Τόμας, με τι άλλο, με τρίποντο για το 53-53. Δύο συνεχόμενα τρίποντα του Κάνααν για το 59-55 έβαλαν… φωτιά στο ΣΕΦ, με τους οπαδούς του Ολυμπιακού να μην προλαβαίνουν να κάτσουν στις θέσεις τους, καθώς τους σήκωσε ο Μπραζντέικις με γκολ – φάουλ για το 62-55. Ο Ράιτ, με το πρώτο του καλάθι στο παιχνίδι, πέτυχε το 66-57, ενώ ο Κάνααν με καλάθι στον αιφνιδιασμό, που ξεκίνησε από κόψιμο του Παπανικολάου, έφερε τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα (68-57). Ακόμα ένα τρίποντο του… ζεματιστού Κάνααν, μετά από ασίστ του Παπανικολάου και ένα γκολ – φάουλ, μετά από κάρφωμα του Ράιτ… εκτόξευσαν την διαφορά στους 17 πόντους, με το 78-61 να είναι το σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Με κάρφωμα του Ράιτ για το 80-61 ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης του ΣΕΦ, με τον Αμερικανό να συνεχίσει να κάνει… θραύση και με φόλοου ανέβασε την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (82-61). Ο Κάνααν συνέχισε το… βιολί του και με ακόμα δύο τρίποντα έστειλε την διαφορά στο +25 (88-63).  Ο Γκος διατήρησε την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (90-67), με τους «ερυθρόλευκους», κάπου εκεί να χαλαρώνουν υπερβολικά, επιτρέποντας στην Άλμπα να τρέξει ένα 3-13 για το 93-80, με τον Μπαρτζώκα να καλεί σε τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παρκέ με δύο καρφώματα του Ράιτ για το 97-80, ο Γκος με τέσσερις σερί πόντους, έσπασε την 100άρα, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στην νίκη με 101-87,  που τον φέρνει στο 13-11, έναντι 5-19 των Γερμανών.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 45-48, 78-61, 101-87

Οn fire: Απίστευτος Κάνααν με 31 πόντους και 7/9 τρίποντα.

Ξεχώρισαν: Ιδανικό ντεμπούτο ο Ράιτ με 15 πόντους, πέντε ριμπάουντ και τέσσερις τάπες. Για την Άλμπα, Μάτισεκ και Σνάιντερ είχαν από 12 πόντους έκαστος.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +25 για τον Ολυμπιακό (88-63) στο 33’.

Διαιτητές:  Πέρεθ, Ζαμοΐσκι, Ομπρκνέζεβιτς