Aρμάνι Μ.- Άλμπα Β.82-76 : Δυσκολεύτηκαν αλλά τα κατάφεραν οι Ιταλοί

Οι Ιταλοί αν και βρήκαν σε πολλά σημεία ντίσταση από την μαχητική Άλμπα κατάφεραν και επιβλήθηκαν με σκορ 82-76 . Μετά από αυτήν την νίκη οι Μιλανέζοι βρίσκονται στο 9-11 της βαθμολογίας , ενώ οι Βερολινέζοι στο 3-17.

Η Αρμάνι ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι κυρίως με καλάθια του Χολ και του Μέλι παίρνοντας προβάδισμα στο παιχνίδι με σκορ 11-6 , ώσπου η Άλμπα ροκάνιζε την διαφορά σιγά σιγά με καλάθια του Σπαγνόλο και του Μπράουν , βρέθηκε να προηγηθεί 17-16 στο τέλος της περιόδου. Στην συνέχεια, οι Βερολινέζοι με ένα ξέσπασμα 8-3 πήραν κεφάλι στο παιχνίδι (19-25) , με τους Μιλανέζους να απαντούν με ένα γρήγορο 10-3 , πέρασαν αυτοί μπροστά (29-28) γεγονός που κράτησαν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (37-35).

Στο δεύτερο μέρος , η Αρμάνι μπήκε καλύτερα και με ένα γρήγορο 6-0 αύξησε την διαφορά στους 5 (43-38) , με τους φιλοξενούμενους με το γρήγορο μπάσκετ τους να απαντούν και να ροκανίζουν την διαφορά , έφτασαν και να προσπεράσουν με καλάθι του Κουμάντζε (52-56), οι τρίποντες βόμβες του Τονούτ , Μπορτολάνι και Βόιτμαν έβαλαν την Αρμάνι σε θέση οδηγού 60-58. Ισορροπημένο ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο , με τις δυο ομάδες να παίζουν άμυνα , να ειναι συνεπής στα αμυντικά τους καθήκοντα δεν επέτρεψαν της άλλης να ξεφύγει, με τους γηπεδούχους να κάνουν στα τελευταία λεπτά ένα ξέσπασμα με τρίποντο του Μπορτολάνι (76-71) , γεγονός που το κράτησαν μέχρι το τέλος του αγώνα και πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη.

Από πλευράς γηπεδουχων ξεχώρισαν οι Μέλι με 16 πόντους και ο Φλακαντόρι με 14 , ενώ από την Άλμπα ο Τίμαν είχε 13 πόντους μαζί με 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 37-35,60-58,82-76

Screenshot 2024 01 10 at 00 00 39 EA7 Emporio Armani Milan vs ALBA Berlin 9 January 2024 21 30 EuroLeague