Άλμπα Β. - Β. Μπολόνια 68-83: Άνετο πέρασμα από το Βερολίνο

Η Βίρτους Μπολόνια εκμεταλλεύτηκε το εκρηκτικό της ξεκίνημα και επικράτησε εύκολα της Άλμπα Βερολίνου με 83-68.

Στο ξεκίνημα οι Ιταλοί μπήκαν δυναμικά και μετά το αρχικό 5-5,έτρεξαν ένα επιμέρους 21-3 και προηγήθηκαν με 18 πόντους (8-26) με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 9-26. Η συνέχεια ήταν ίδια με την Βίρτους να παίρνει όλο και μεγαλύτερες διαφορές και να προηγείται ακόμα και με 26 πόντους με καλάθι του Λόμαζ (22-48). Το ημίχρονο έληξε 27-48.

Στο δεύτερο μισό,η Άλμπα πίεσε και κατάφερε να μειώσει έως και τους 9 πόντους (49-58) με καλάθι και φάουλ του Σπανιόλο,όμως ο Λούντμπεργκ έγραψε με τρίποντο το 51-63 του τρίτου δεκαλέπτου. Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με το τελικό σκορ να είναι 68-83.

Για τους Βερολινέζους ο Τίμαν και ο Σπανιόλο είχαν 13 πόντους,ενώ για την Βίρτους Ντάνστον και Σενγκέλια είχαν από 12.

Τα δεκάλεπτα:9-26,27-48,51-63,68-83