Μακάμπι - Μονακό 93-83:Ήταν καλύτερη και κέρδισε δίκαια

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε με 93-83 της Μονακό και ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της για το 2024.

Η Μονακό μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 2-6 με τρίποντο του Ντιαλό,όμως η συνέχεια ανήκε στους Ισραηλινούς,οι οποίοι με επιμέρους σκορ 18-2 πήραν διαφορά 12 πόντων (20-8) με το δεκάλεπτο να λήγει 22-12. Στην δεύτερη περίοδο οι τυπικά γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμη και με 18 πόντους (46-28) με καλάθι του Κόλσον,με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 49-35.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Μονεγάσκοι με ένα σερί 11-0 πλησίασαν στους 6 πόντους (52-46) και αργότερα στους 5 με τρίποντο του Πίτερ Κορνελί (59-54). Οι δύο ομάδες πήγαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ στο 64-54 μετά από τρίποντο του Ράφι Μένκο. Στην τελευταία περίοδο οι Μονεγάσκοι δεν κατάφεραν να πλησιάσουν την Μακάμπι, η διαφορά ανέβηκε ακόμα και στους 16 πόντους (89-73) με το τελικό σκορ να είναι 93-83.

Για τους νικητές απόλυτος πρωταγωνιστής ήταν ο Μπόνζι Κόλσον με 27 πόντους και 5 ριμπάουντ με τον Μπράουν να σημειώνει άλλους 12. Για την Μονακό ο Τζέιμς είχε επίσης 27 (6/10 τρίποντα) και ο Ντιαλό πέτυχε 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-12,49-35,64-54,93-83