Εφές - Μπασκόνια 80-87: Εμφατική νίκη των Βάσκων με φοβερό Χάουαρντ

Η τρομερή Μπασκόνια του Ντούσκο Ιβάνοβιτς επικράτησε στην Τουρκία της Εφές με 80-87 και ανέβασε το ρεκόρ της σε 9-7. Στο 7-9 η Εφές.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι πήγαινε πόντο - πόντο με την πρώτη περίοδο να λήγει 17-17 με καλάθι του Μονέκε. Στην δεύτερη περίοδο η υψηλότερη διαφορά που καταγράφηκε ήταν το +4 της Εφές με καλάθι του Τζόουνς και το ημίχρονο έληξε στην απόλυτη ισορροπία του 36-36.

Και στην τρίτη περίοδο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με την Εφές να προηγείται με 5 (60-55) με βολή του Γκαζί. Όλα άλλαξαν όμως στα τελευταία δέκα λεπτά όπου η Μπασκόνια έτρεξε ένα σερί 10-0 και μετέτρεψε το 68-66 σε 68-76. Αυτό το ξέσπασμα της έδωσε και την νίκη τελικά με 80-87.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Μάρκους Χάουαρντ με 28 πόντους (5/8 τρίποντα),ενώ ο ΜακΙντάιρ πέτυχε double double με 14 πόντους και 10 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ο Λάρκιν πέτυχε 23 πόντους και ο Οτούρου 14 με 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα:17-17,36-36,60-57,80-87