Άλμπα - Μπαρτσελόνα 74-70: Κάζο για τους Καταλανούς, μεγάλη νίκη για τους Βερολινέζους

Η ουραγός Άλμπα έκανε την έκπληξη της σεζόν μέχρι στιγμής καθώς επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 74-70 και την υποχρέωσε στην 5η της φετινή ήττα

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν τον αγώνα με 8-0 και έδειξαν από νωρίς πως θέλουν να γίνουν το αφεντικό του παιχνιδιού,ενώ λίγο αργότερα προηγήθηκαν με 19-7 με καλάθι και φάουλ του Μπριθουέλα. Το δεκάλεπτο έληξε 19-22 αφού η Άλμπα κατάφερε να επιστρέψει. Η εικόνα έμεινε ίδια και την δεύτερη περίοδο καθώς οι Γερμανοί κατόρθωσαν να μείνουν κοντά στο σκορ καθώς κάθε φορά που η Μπαρτσελόνα ξέφευγε με 7-8 πόντους επέστρεφε και το ημίχρονο έληξε 38-41.

Οι Γερμανοί βγήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με αυτοπεποίθηση και κατάφεραν να εδραιώσουν διάφορες 4-6 πόντων. Το καλάθι του Ερνανγκόμεθ διαμόρφωσε το 56-52 της τρίτης περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Άλμπα ευτύχησε να προηγηθεί ακόμα και με 13 πόντους με καλάθι του Τίμαν (70-57). Οι Καταλανοί προσπάθησαν να επιστρέψουν, μείωσαν σε 73-70 με καλάθι του Λαπροβίτολα,αλλά έμειναν εκεί και τελικά ηττήθηκαν με 74-70.

Κορυφαίος για την Άλμπα ο Τόμας με 13 πόντους και ο Τίμαν με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ. Για την ομάδα του Ρότζερ Γκριμάου ο Λαπροβίτολα είχε 15.