Μπασκόνια - Μπολόνια 81-91: Συνεχίζουν ακάθεκτοι οι Ιταλοί με φοβερό Μπελινέλι

Η Βίρτους Μπολόνια επικράτησε της Μπασκόνια στην Buesa Arena με 91-81 και συνέχισε την ξέφρενη πορεία της στην φετινή Ευρωλίγκα.

Οι Ιταλοί ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκαν με 24-10 με τρίποντο του Παγιόλα και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +9 (15-24).Η Μπασκόνια αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 38-37 με σερί τρίποντα των Ρογκαβόπουλου και Μαρίνκοβιτς. Το ημίχρονο έληξε με 43-42 υπέρ των γηπεδούχων.

Το παιχνίδι συνέχισε να ήταν ντέρμπι και στο δεύτερο ημίχρονο με συνεχείς εναλλαγές προβαδίσματος και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 60-63 με καλάθι του Αμπάς. Η ομάδα του Μπάνκι στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν μια ταχύτητα πάνω από την αντίπαλο της και πήρε διάφορες 8 και 9 πόντων και το 76-85 με τρίποντο του Μπελινέλι ουσιαστικά τελείωσε το ματς και έδωσε την νίκη στην Μπολόνια με 91-81.

Για τους Βάσκους ο Μονέκε είχε 16 πόντους και 8 ριμπάουντ ενώ ο ΜακΙντάιρ φλέρταρε με το triple double έχοντας 10 πόντους,13 ασίστ και 8 ριμπάουντ. Για τους νικητές ο Μάρκο Μπελινέλι πέτυχε 27 πόντους 4/8 τρίποντα) και ο Σενγκέλια 16.

Τα δεκάλεπτα:15-24,43-42,60-63,81-91.