Μακάμπι - Εφές 95-86 : Υπόθεση ενός δεκαλέπτου για τους Ισραηλινούς

Στο τελευταίο και καλύτερό της επιθετικό δεκάλεπτο , η Μακάμπι κυριάρχησε της Εφές και έφτασε στην νίκη με σκορ 95-86. Για τους Ισραηλινούς αυτή είναι η όγδοη νίκη ,ενώ οι Τούρκοι βρίσκονται στο 7-7 της βαθμολογίας.

Από μια καλή περίοδο είχαν οι δυο ομάδες στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού. Στην πρώτη περίοδο , η Μακάμπι και ενώ προηγούταν με ένα πόντο διαφορά (21-20 ) ένα σερί τους 8-0  στο τελευταίο λεπτό , τους εκτόξευσε στους 9 πόντους σε μικρό χρονικό διάστημα (29-20). Στο δεύτερο δεκάλεπτο , ήταν η σειρά της Εφές να αντιδράσει , η οποία με προσωπικές ενέργειες του Τζόουνς , του Λάρκιν και του Ντόμν είχε ως αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν(38-38) και να περάσουν αυτοί μπροστά στο σκορ στο τέλος του ημιχρόνου (45-48).

Στο δεύτερο μέρος , με δυο τρίποντα του Μπράουν , οι γηπεδούχοι ανέλαβαν αυτοί τα ηνία του παιχνιδιού (51-48) , με αποτέλεσμα να  εκμεταλλευτούν αυτό το μικρό προβάδισμά τους, μέχρι το τέλος της περιόδου (66-64). Στο τελευταίο δεκάλεπτο , η Μακάμπι « έκοβε και έραβε». Η επιθετική της λειτουργία ήταν εξαιρετική, όπωςφαίνεται από τους 29 πόντους σε δέκα λεπτά. Ήταν εύστοχη στα σουτ έξω από τα 6.75 , ενώ παράλληλα τελείωνε με συνέπεια τις φάσεις μέσα από το ζωγραφιστό. Ο επιθετικός της πλουραλισμός στο τέλος είχε ως αποτέλεσμα να της χαρίσει την νίκη με σκορ 95-86.

Από μεριάς των τυπικά γηπεδούχων ηγήθηκε της νίκης ο Μπράουν με 21 πόντους , ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Τόμπσον με 22.

Τα δεκάλεπτα:29-20,45-48,66-64,95-86