Ερυθρός Αστέρας - Άλμπα Β. 85-71 : Το καθάρισαν στο δεύτερο ημίχρονο οι Σέρβοι

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τους Σέρβους που επικράτησαν της Άλμπα με σκορ 85-71. Οι ερυθρόλευκοι φτάσανε στο 5-9 της βαθμολογίας , ενώ για τους Γερμανούς αυτή είναι η δωδέκατή τους ήττα.

Koντά κοντά στο σκορ ήταν οι δυο ομάδες στην αρχή του παιχνιδιού , με καμία από τις δυο να μην επιτρέπει στον αντίπαλό της να ξεφύγει με το αποτέλεσμα να είναι 25-22 υπέρ των Σέρβων στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στην δεύτερη περίοδο , οι γηπεδούχοι με δυο τρίποντα του Γκεντράιτις και του Τεόντοσιτς ,αύξησαν την διαφορά στους εννιά πόντους (31-22), με τους Γερμανούς να μην επιτρέπουν να ξεφύγουν οι γηπεδούχοι με διψήφιους αριθμούς και έριξαν την διαφορά στο καλάθι (35-34). Το επιθετικό κρεσέντο όμως του Γκιεντράιτις και του Νέντοβιτς στα τελευταία λεπτά ξανά ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιες τιμές (52-41).

Στο δεύτερο μέρος , ένα 8-0 των γηπεδούχων , είχε ως αποτέλεσμα να εκτοξεύσει το χάντικαπ στους 17 πόντους (59-42). Οι Σέρβοι , έβγαλαν τις άμυνες τους , σκόραραν μπροστά και δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να ξανά μπουν στο παιχνίδι και το σκορ να διαμορφώνεται 71-53 στο τέλος της περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι , στο τέλος , μπόρεσαν και  εκμεταλλεύτηκαν την επιθετική αδράνεια των γηπεδούχων και μείωσαν έστω και λίγο το σκορ (73-59) χωρίς να έχουν τα χρονικά περιθώρια να διεκδικήσουν το θετικό αποτέλεσμα. Οι Σέρβοι , έτσι παβηγύρισαν την πέμπτη τους νίκη με σκορ 85-71.

Από τους Σέρβους ξεχώρισαν οι Νέντοβιτς και Γκιεντράιτις με 20 και 19 πόντους αντίστοιχα , ενώ για τους φιλοξενούμενους πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Ολίντε με 13.

Τα δεκάλεπτα:25-22,51-42,71-53,85-71