Άλμπα Βερολίνου - Αρμάνι Μιλάνο 85-82: Πρώτη νίκη για τους Βερολινέζους

Η Άλμπα δεν παράτησε ποτέ τον αγώνα κόντρα στην Αρμάνι και δικαιώθηκε,καθώς επικάτησε των Ιταλών με 85-82.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα αφού προηγήθηκαν με 10-3. Οι Ιταλοί όμως μάζεψαν γρήγορα την διαφορά και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +6 (12-18).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ομάδες πήγαιναν χέρι - χέρι με μικρές διαφορές εκατέρωθεν με το σκορ να είναι τελικά στην ανάπαυλα 35-37.

Στην τρίτη περίοδο η Αρμάνι έχτισε μια διαφορά 12 πόντων (40-52 και 43-55),αλλά οι Γερμανοί επέστρεψαν και πήγαν στην τέταρτη περίοδο ευρισκόμενοι πίσω με 4 (57-61).

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα πήγε ξανά την διαφορά στους 12 (59-71) αλλά από εκεί και μετά η Άλμπα έτρεξε επιμέρους σκορ 26-11 και πήρε το πρώτο της ροζ φύλλο αγώνα στην φετινή Ευρωλιγκα.

Για τους νικητές ξεχώρισε ο Γιοχάνες Τίμαν με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ αλλά και ο Στέρλινγκ Μπράουν με 18 πόντους 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Ο Μίροτιτς με 30 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Σάβον Σίλντς με 25 πόντους προσπάθησαν να φέρουν την νίκη στην Αρμάνι αλλά ήταν απελπιστικά μόνοι.