Ολυμπιακός – Παρτιζάν 98-94: Θρυλική νίκη στην παράταση, με ανατροπή από το -14

Το 53-67 στο 28' και κυρίως, η καταστροφική εικόνα του Ολυμπιακού στο δεύτερο δεκάλεπτο, δεν προμήνυε αυτό που θα ακολουθούσε στην συνέχεια, με τους παικτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να κάνουν την επική επιστροφή στο ματς. Και αν το τρίποντο του Νάναλι για το 85-85, στέρησε την νίκη στην κανονική διάρκεια, αυτό δεν θα μπορούσε να γίνει στην παράταση, με την ομάδα του Πειραιά να επικρατεί με 98-94, ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 2-2.

Με τρίποντο του Παπανικολάου για το 3-0 ξεκίνησε η αναμέτρηση του ΣΕΦ, όμως ο Πάντερ απάντησε με γκολ – φάουλ για την ισοφάριση (3-3). Το τρίποντο του Καμίνσκι για το 5-8 έφερε την Παρτιζάν από νωρίς σε θέση οδηγού, όμως ένα γρήγορο 5-0 από Φαλ και Πίτερς έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους “ερυθρόλευκους” (10-8). Το τρίποντο του Κάνααν για το 13-8 έβαλε... φωτιά στο ΣΕΦ, ενώ ο Πίτερς, με γκολ – φάουλ, έφερε τον Ολυμπιακό στο +6 (16-10). Δυο συνεχόμενα τρίποντα των Σέρβων έφεραν την Παρτιζάν σε απόσταση βολής (19-16), με τον Λαρεντζάκη με τρίποντο να πετυχαίνει το 24-20, τον Μιλουτίνοβ να φέρνει και πάλι τους Πειραιώτες στο +6 (26-20), με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό μπροστά με 28-21, χάρη σε 2/2 βολές του Γκος.

Με τρίποντο του Κάνααν για το 31-23 ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης του ΣΕΦ, με τον Αμερικανό να συνεχίζει ζεστός για το 36-29. Ο ΛεΝτέι συνέχιζε να προκαλεί προβλήματα στην άμυνα των Πειραιωτών (36-31), όμως ακόμα ένα τρίποντο, αυτή τη φιρά από τον Γκος και το καλάθι στον αιφνιδιασμό του Γουόκαπ, έφεραν για πρώτη φορά τον Ολυμπιακό στο +10 (41-31). Ο Μιλουτίνοβ κέρδισε το τρίτο φάουλ του Καμίνσκι και με 2/2 βολές έγραψε το 43-31, όμως η Παρτιζάν απάντησε άμεσα με ένα 5-0 για το 43-36. Ο Κάνααν... έκλεψε την ταυτότητα του Αβράμοβιτς και με καλάθι στον αιφνιδιασμό έφερε και πάλι τον Ολυμπιακό στο +10 (49-39), 'ομως η Παρτιζάν έτρεξε ένα γρήγορο 4-0 για το 49-43, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Με εννιά (!) σερί πόντους του Σμάιλαγκιτς για το 49-52 ξεκίνησε η Παρτιζάν το τρίτο δεκάλεπτο της... μάχης του ΣΕΦ. Ο Πίτερς έσπασε το κρεσέντο των Σέρβων (51-52), με τον Φαλ και τον Μιλουτίνοβ να να παίρνουν το τρίτο και τέταρτο φάουλ του Σμάιλαγκιτς που έκανε.. όργια στο ξεκίνημα του δεκαλέπτου. Οι Σέρβοι συνέχισαν να βλεπουν το καλάθι σαν... βαρέλι και με νέο τρίποντο, αυτή τη φορά του Καμίνσκι, ξέφυγαν με 57-51, ενώ το floater του Πάντερ για το 51-59, ανάγκασε τον Μπαρτζώκα να καλέσει σε τάιμ άουτ, βλέποντας τους φιλοξενούμενους να τρέχουν ένα επιμέρους 2-16! Ο Πίτερς ήταν ο μόνος που συνέχισε να σκοράρει για τον Ολυμπιακό (54-59), όμως η Παρτιζάν κρατούσε για τα καλά το ματς στα χέρια της, με τον Άντζουσιτς να φέρνει για πρώτη φορά το διψήφιο προβάδισμα στους Σέρβους (53-63). Η αποβολή του Καμίνσκι με 5 φάουλ από το 27' ήταν ένα πρώτο κέρδος για τον Ολυμπιακό, ο οποίος, όμως, έπρεπε απεγνωσμένα να βρει σκορ. Ο ΛεΝτέι ανέβασε την διαφορά στο +12 για την Παρτιζάν (53-65), για να ακολουθήσει το αντιαθλητικό του Πίτερς πάνω στον ΛεΝτέι, που έδωσε το δικαίωμα στους Σέρβους να ξεφύγουν με 67-53. Τρεις βολές του Μιλουτίνοβ και ένα τρίποντο του Πίτερς για το 59-69 έδειξαν πως ο Ολυμπιακός έχει σφυγμό, ενόψει της τελευταίας περιόδου.

'Ενα γρήγορο 4-0 από τους Λαρεντζάκη και Μιλουτίνοβ (63-69), έβαλαν... φωτιά στο ΣΕΦ, όμως ο Πάντερ έβαλε μεγάλο καλάθι για το 63-71. Το τρίποντο του Γουόκαπ μείωσε ακόμα περισσότερο (66-71), με τον Παπανικολάου να μειώνει σε 69-73. Η αντεπίθεση του Ολυμπιακού συνεχίστηκε, με τον Παπανικολάου, με κλέψιμο και κάρφωμα στον αιφνιδιασμό να φέρνει το ματς σε απόσταση βολής (73-75). Ο Πάντερ με... κρύο αίμα πέτυχε το 73-77, όμως ο Λαρεντζάης με τρίποντο από την γωνία έφερε το ματς στον πόντο (76-77). Ο Πάντερ... δεν καταλάβαινε τίποτα (76-79), το ίδιο, όμως και ο Λαρεντζάκης, που με 3/3 βολές ισοφάρισε στους 79 πόντους. Ο Σμάιλαγκιτς με τεράστιο τρίποντο πέτυχε το 79-82, με την Παρτιζάν να βγάζει την άμυνα. Ο Παπανικολάου κέρδισε το φάουλ στα 50'', με τον αρχηγό του Ολυμπιακού, με 2/2 να μειώνει σε 81-82. Οι Σέρβοι αστόχησαν σε δύο συνεχόμενες επιθέσεις, με τον Λαρεντζάκη να κερδίζει το φάουλ και με 2/2 βολές να βάζει τον Ολυμπιακό μπροστά με 83-82 στα 17''. Ο Πάντερ υπέπεσε σε λάθος στα 7'', με τον Λαρεντζάκη να κερδίζει το φάουλ και να πετυχαίνει το 85-82. Η Παρτιζάν όμως πρόλαβε στα τελευταία 5'' να βρει το τρίποντο της ισοφάρισης με τον Νάναλι να πετυχαίνει το 85-85, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Με καλάθι του Ντοζίερ για το 85-85 ξεκίνησε το έξτρα πεντάλεπτο, με τον Μιλουτίνοβ με 2/2 βολές να ισοφαρίζει στους 87 πόντους. Ο Γουόκαπ πέτυχε το 89-87, με τον Νάναλι να ισοφαρίζει στον αιφνιδιασμό. Ο Σέρβος σέντερ με 2/2 βολές πέτυχε το 91-89, όμως ο Πάντερ... το βιολί του (91-91). Νέο φάουλ πάνω στον Μιλουτίνοβ,

με τον Σέρβο να έχει 1/2 βολές για το 92-91, για να ακολουθήσει η άμυνα και το καλάθι του Γκος για το 94-91 στα 17''. Ο Αβράμοβιτς με 2/2 βολές στα 9'' μείωσε σε 94-93, ο Λαρεντζάκης με 2/2 στα 8'' πέτυχε το 96-93, νέο φάουλ στον Αβράμοβιτς, με τον Σέρβο να ευστοχεί στην πρώτη βολή (96-94), να αστοχεί στην δεύτερη, με τον Γουόκαπ να κατεβάζει το ριμπάουντ, να κερδίζει το φάουλ και με 2/2 βολές να τελειώνει το ματς, με το τελικό 98-94 να στέλνει τον Ολυμπιακό στο 2-2.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 49-43, 59-69, 85-85 (κ.δ), 98-94 (παρ)

Η μεγαλύτερη διαφορά: +14 για την Παρτιζάν (53-67) στο 28΄

Ξεχώρισαν: 16 πόντους σημείωσε ο Μιλουτίνοβ, ενώ για την Παρτιζάν, Ο ΛεΝτέι είχε 18 πόντους, ο Πάντερ 17 και ο Σμάιλαγκιτς 16.

Διαιτητές: Πατέρνικο, Αλιάγα, Μάγκιτς.