Εφές-Ρεάλ 80-103: Απόδραση από την Κωνσταντινούπολη για τους μερένγχες

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν σαρωτική και παίζοντας ωραίο μπάσκετ, νίκησε την Εφές εκτός έδρας με 103-80, κάνοντας το 2/2, ενώ η τουρκική ομάδα έχει δύο ήττες σε ισάριθμους αγώνες.

Η Ρέαλ έκανε πολύ δυναμική αρχή και πήρε προβάδισμα με 17 πόντους στο 6' λεπτό (26-9). Η Εφές είχε ένα επί μέρους σκορ 15-0 στα επόμενα τέσσερα λεπτά, με τους μερένγχες να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (26-24). Αν και η τουρκική ομάδα ισοφάρισε στο 13' λεπτό (31-31), οι μπλάνκος είχαν ένα επί μέρους σκορ 29-17 και προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (55-41).

Η Βασίλισσα είχε κρατήσει την απόσταση σε διψήφιο αριθμό πόντων στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με 20 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (80-60). Η Ρεάλ Μαδρίτης διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Εφές με 103-80.

Από την Ρεάλ Μαδρίτης διακρίθηκαν οι Γιαμπουσέλε και Κοζέρ με 22 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από την Εφές ξεχώρισαν οι Τόμπσον και Μπομπουά με 20 και 19 πόντους.

Δεκάλεπτα: 24-26, 41-55, 60-80, 80-103