Μπάγερν Μ. – Άλμπα Β. 80-68: Στους Βαυαρούς ο γερμανικός… εμφύλιος της πρεμιέρας

Ένα ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό στην Μπάγερν Μονάχου για να λυγίσει την αντίσταση της Άλμπα Βερολίνου και με τη νίκη της με 80-68 να ξεκινά ιδανικά την εποχή Λάσο.

Δύο πρόσωπα είχε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης του Μονάχου. Στο πρώτο δεκάλεπτο η Μπάγερν, με τους Φρανσίσκο και Ιμπάκα, προηγήθηκε με 19-17, όμως τα πάντα άλλαξαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα στο δεύτερο μισό του. Και αυτό γιατί το 28-29  του 15’ μετατράπηκε σε 33-44 στο 18’. Βίμπεργκ και Έντουαρντς μείωσαν σε 36-44, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το δεύτερο δεκάλεπτο.

Εντυπωσιακό το ξεκίνημα της Μπάγερν στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους «Βαυαρούς» να τρέχουν ένα γρήγορο 8-0 για το 44-44. Μπούκερ και Μπόνγκα έβαλαν τους γηπεδούχους μπροστά με 50-46, με την Μπάγερν να μην… ξανακοιτάζει πίσω. Μπολμάρο και Γουάιλερ – Μπαμπ έφεραν τους Βαυαρούς στο +10 με το φινάλε της τρίτης περιόδου (61-51), ενώ πέντε σερί πόντοι του Φρανσίσκο, για το 74-57… τελείωσαν το ματς από το 34’. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν ούτε τα ψυχικά αλλά ούτε και τα χρονικά περιθώρια για να γυρίσουν στην διεκδίκηση της νίκης, με την Μπάγερν να επικρατεί με 80-68.

17 πόντοι σε κάτι παραπάνω από 18’ ήταν ο απολογισμός του εξαιρετικού Φρανσίσκο, με τον Μπόνγκα να κάνει double – double με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ. 10 πόντους σημείωσε ο Μπολμάρο, ενώ ο Ιμπάκα είχε οκτώ πόντους και εννιά ριμπάουντ.

Για την Άλμπα, Τιμαν και Ολίντε είχαν από 12 πόντους έκαστος και ο Τόμας πρόσθεσε 10.

Τα δεκαλεπτα: 19-17, 36-44, 61-51, 80-68