Μονακό-Μπαρτσελόνα 78-66: Οι Μονέγασκοι πήραν την τρίτη θέση στην Euroleague

Η Μονακό νίκησε την Μπαρτσελόνα με 78-66 στον μικρό τελικό της Euroleague και κατέκτησε την τρίτη θέση στην φετινή διοργάνωση.

Σαρωτική η Μονακό στα πρώτα λεπτά και έχοντας τον πρώτο λόγο, ήταν μπροστά με 11 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-13). Οι Μονεγάσκοι κράτησαν το προβάδισμα τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 16 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-28).

Η ομάδα του Πριγκιπάτου προστάτεψε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με 15 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-45). Η Μονακό διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Μπαρτσελόνα με 78-66.

Από την Μονακό διακρίθηκε ο Στράζελ με 14 πόντους, ενώ οι Ντιαλό και Οκόμπο έβαλαν από δέκα πόντους έκαστος. Από την Μπαρτσελόνα ξεχώρισαν οι Μίροτιτς και Αμπρίνες με 15 και 9 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 24-13, 44-28, 60-45, 78-66