Μονακό-Μακάμπι Τ.Α. 97-86: Οι Μονεγάσκοι στο δρόμο του Ολυμπιακό στο Final 4

Η Μονακό νίκησε εντός έδρας την Μακάμπι Τελ Αβιβ με 97-86, κάνοντας το 3-2 στην σειρά των playoffs και προκρίθηκε στο Final 4 του Κάουνας, εκεί που θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στον ημιτελικό.

Η Μακάμπι Τελ Αβιβ είχε πιο δυνατή αρχή στα πρώτα λεπτά, με την Μονακό να ισοφαρίζει στο 5' λεπτό (17-17). Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα στα επόμενα πέντε λεπτά και με ένα επί μέρους σκορ 16-9, ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (33-26). Αν και η "ομάδα του λαού" πήρε προβάδισμα με πέντε πόντους στο 11' λεπτό (33-28), οι γηπεδούχοι με ένα επί μέρους σκορ 27-16 στο δεύτερο δεκάλεπτο, προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (53-49).

Οι Μονεγάσκοι πήραν προβάδισμα με οχτώ πόντους στο 22' λεπτό (57-49), με τους "κίτρινους-μπλε" με ένα επί μέρους σκορ 15-6, να βρίσκονται ένα πόντο μπροστά στο 25' λεπτό (64-63). Η ομάδα του Πριγκιπάτου ξαναπήρε τα ηνία του αγώνα στα επόμενα λεπτά και προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (72-70). Η Μονακό πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 25-16, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας την Μακάμπι Τελ Αβίβ με 97-86, κάνοντας το 3-2 στην σειρά των playoffs και θα βρίσκεται στο Final 4 της Euroleague, εκεί που θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό τον Ολυμπιακό.

Από την Μονακό διακρίθηκαν οι Τζέιμς και Λόιντ με 21 πόντους έκαστος. Από την Μακάμπι Τελ Αβιβ ξεχώρισε ο Μπόλντγουιν με 27 πόντους, με τους Μπράουν και Μαρτίν να βάζουν από δώδεκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 26-33, 53-49, 72-70, 97-86