ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 81-73: Κυρίαρχος με ιστορική νίκη (pics)

Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά μετά από οχτώ χρόνια! Το τελικό 81-73 στην Πυλαία οδήγησε τους Θεσσαλονικείς στο 9-9. Για τους "πράσινους" ήταν η τρίτη νίκη στη φετινή περίοδο, παραμένοντας στην δεύτερη θέση με ρεκόρ 14-3.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παιχνίδι… σαν στο σπίτι τους φτάνοντας στο 7-2 (3’50’’) και επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να ευστοχήσουν στο δεύτερο εντός πεδιάς σου τους σχεδόν στα μισά της πρώτης περιόδου (10-5, 5’) με τον Φράνκε να σημειώνει επτά πόντους. Ο Παναθηναϊκός τα πήγε πολύ καλύτερα στο δεύτερο μισό του πρώτου δεκαλέπτου με τον Γιώργο Καλαϊτζάκη να σημειώνει έξι πόντους και τους Παπαγιάννη, Μποχωρίδη, Μπέικον να ακολουθούν για το 13-18 (9’55’’).

Ο Γκουντάιτις παρουσιάστηκε στην πεντάδα, επιστρέφοντας από τον τραυματισμό του, στη δεύτερη περίοδο και ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε όπως στις αρχές του αγώνα: Μπήκε δυνατά και με ένα 8-0 πήρε και πάλι το προβάδισμα (21-18, 22’). Αυτός που έδωσε λύσεις στους «πράσινους» ήταν ο Λευτέρης Μποχωρίδης που ήρθε από τον πάγκο για να σημειώσει επτά πόντους σε επτά λεπτά και να γράφει το 23-28 (14’15’’), μαζί με την πιο πιεστική άμυνα με τη βοήθεια (και) του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη. Ο αδελφός του και ο Παπαγιάννης φρόντισαν να ανεβάσουν τη διαφορά στο +9 (31-40, 18’30’’) με το δεύτερο τρίποντο του Έλληνα σέντερ. Οι απαντήσεις από τον ΠΑΟΚ ήρθαν από τον Χαντς, ο οποίος έφτασε τους 14 πόντους σε 10 λεπτά με 4/5 τρίποντα για να διαμορφώσει το 38-40 με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.

Ο Χαντς συνέχισε με κάρφωμα με το «καλημέρα» στην τρίτη περίοδο για να φέρει τον αγώνα στα ίσια (40-40) και ο Ράιλι ευστόχησε για πρώτη φορά στον αγώνα για να δώσει το προβάδισμα ξανά στον ΠΑΟΚ (43-40). Ο Πονίτκα έδωσε προσωρινά και πάλι τον πρώτο λόγο στον Παναθηναϊκό (43-44, 22'30''), αλλά Ρένφρο και Χαντς οδήγησαν τους Θεσσαλονικείς στο +4 (48-44, 23'40'') με τους γηπεδούχους να βρίσκουν δεύτερες ευκαιρίες από τα επιθετικά ριμπάουντ (οχτώ στο 23'). Ο Τσιακμάς ήταν αυτός που με δύο συνεχόμενα τρίποντα έδωσε αέρα οχτώ πόντων στην ομάδα του, η οποία έφτασε στο 56-48 (25'30'') με 10/21 σουτ από τα 6μ75.

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε με τα τρίποντα του Μπέικον (58-56, 27'45'') και τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη να ευστοχεί από ασίστ του Αμερικάνου από τα 6μ75 για το 61-61 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Γκουντάιτις με τους πρώτους του πόντους έγραψε το 64-66 (33'20'') με τον ΠΑΟΚ να έχει με τέσσερα φάουλ τους Ρένφρο και Κακλαμανάκη. Το πέμπτο τρίποντο του Χαντς έδωσε ένα σημαντικό πλεονέκτημα στους γηπεδούχους (72-66, 35') με τον Χρήστο Σερέλη να ζητά τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι όμως συνέχισαν, Πόλεϊ και Σάιμπερτ έγραψαν το 76-69 (37') με την εξέδρα να έχει τη δική της... ηχηρή συμμετοχή. Ο Πονίτκα μείωσε (76-71, 37'30''), αλλά ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να κάνει κάτι περισσότερο, έκανε εύκολα το λάθος και ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με το τελικό 81-73.

*Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Γουίλιαμς και Αγραβάνης.

*Η συνέχεια: Ο ΠΑΟΚ υποδέχεται την Καρδίτσα (19/3, 17.00) και ο Παναθηναϊκός τον Ολυμπιακό (19/3, 19.15)

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 38-40, 61-61, 81-73

On fire: Τζέιλεν Χαντς

Η μεγαλύτερη διαφορά: +8 (56-48, 25'30'') για τον ΠΑΟΚ, +9 (31-40, 18’30’’) για τον Παναθηναϊκό

Ξεχώρισαν: Χαντς, Πόλεϊ από τον ΠΑΟΚ, Παπαγιάννης, Πονίτκα, Π. Καλαϊτζάκης από τον Παναθηναϊκό

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Αγραφιώτης Ι., Κωνσταντινίδου