Καρδίτσα-Άρης 78-77: Νίκη-ανάσα για τους Θεσσαλούς με 32αρα του Γκαλινάτ

Η Καρδίτσα νίκησε εντός έδρας τον Άρη με 78-77 στην παράταση και ανέβασε το ρεκόρ της στο 4-14, ενώ οι κιτρινόμαυροι έπεσαν στο 9-9.

Ο Άρης πήρε προβάδισμα με τέσσερις πόντους στο 2' λεπτό (4-0), αλλά η Καρδίτσα ανέβασε ρυθμό και είχε διαφορά τεσσάρων πόντων στο 6' λεπτό (12-8). Οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο στα επόμενα τέσσερα λεπτά, με τους Θεσσαλονικείς να πιέζουν, για αυτό και οι δύο ομάδες ήταν ισοπαλία στο τέλος της πρώτης περιόδου (16-16). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η θεσσαλική ομάδα είχε το πάνω χέρι, με την διαφορά να παραμένει σε χαμηλά επίπεδα και προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (36-34).

Αν και οι κυανόλευκοι πήραν προβάδισμα με τέσσερις πόντους σε τρεις περιπτώσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι κιτρινόμαυροι με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 22-14, προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-50). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό στην τέταρτη περίοδο έχοντας ένα επί μέρους σκορ 19-13, με το παιχνίδι να γίνεται ντέρμπι και τις δύο ομάδες να είναι ισοπαλία στο τέλος της τέταρτης περιόδου (69-69). Παρότι οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο 42' λεπτό (74-71), οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα επόμενα λεπτά. Ο Νότε των κιτρινόμαυρων έχασε το τελευταίο τρίποντο από τα εννέα μέτρα και η Καρδίτσα νίκησε εντός έδρας με 78-77.

Ο Άρης είχε δύο τραυματίες κατά την διάρκεια του αγώνα, οι οποίοι ήταν ο Τζος Χάγκινς (αστράγαλος) και ο Ισμαέλ Σανόγκο (γόνατο).

Από την Καρδίτσα διακρίθηκαν οι Γκαλινάτ και Πρίντζετ με 32 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από τον Άρη ξεχώρισε ο Νόρε με 14 πόντους (3ρ. και 3 ασίστ), με τους Χόρκλερ (11ρ. και 2 ασίστ) και Νετζήπογλου (2ρ. και 2 ασίστ) να βάζουν από έντεκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 16-16, 36-34, 50-56, 69-69 (τέλος της τέταρτης περιόδου), 78-77 (τέλος της α' παράτασης)

Διαιτητές: Τσολάκος - Θεονάς - Σκαλτσής.

On Fire: Ο Γκαλινάτ της Καρδίτσας με 32 πόντους