AEK-Κολοσσός 95-89: Οι κιτρινόμαυροι επικράτησαν με κορυφαίους τους Γουίλιαμς και Γόντικα

Η ΑΕΚ νίκησε εντός έδρας τον Κολοσσό Ρόδου με 95-89 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 11-7, ενώ οι "νησιώτες" έπεσαν στο 8-9.

Πιο δυνατά άρχισε το παιχνίδι η ΑΕΚ, η οποία είχε τον πρώτο λόγο και ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-19). Αν και ο Κολοσσός Ρόδου πήρε προβάδισμα με τρεις πόντους στο 15' λεπτό (35-32) και είχε τα ηνία σε τέσσερις περιπτώσεις, οι κιτρινόμαυροι βρήκαν λύσεις, επέβαλλαν τον ρυθμό τους και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-46).

Η ομάδα του κόουτς Ηλία Καντζούρη ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 30-22, προηγήθηκε με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (81-68). Παρότι οι "νησιώτες" μείωσαν την διαφορά στην τέταρτη περίοδο, με ένα επί μέρους σκορ 21-14, η ΑΕΚ ήταν πιο αποτελεσματική, διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εντός έδρας τον Κολοσσό Ρόδου με 95-89.

Από την ΑΕΚ διακρίθηκαν οι Γουίλιαμς και Γόντικας με 21 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από τον Κολοσσό Ρόδου ξεχώρισαν οι Σταρκς και Ντίξον με 20 και 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 23-19, 51-46, 81-68, 95-89

Διαιτητές: Κορομηλάς, Μηλαπίδης, Μπακάλης

On Fire: Ο Γουίλιαμς της ΑΕΚ με 21 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 28:41 λεπτά