Περιστέρι – Λαύριο 77-66: Ζωντανό στην μάχη της τετράδας με «διπλό» Μπίλαν

Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του πανηγυρίζει το Περιστέρι, που αν και ζορίστηκε για κάτι παραπάνω από 30’, επικράτησε του Λαυρίου με 77-66, χάρη στην εντυπωσιακή εμφάνιση του Μπίλαν, με 18 πόντους, 15 ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ. Στην 3η θέση με ρεκόρ 11-7 παρέμειναν οι «πρίγκιπες», στο 4-13 έπεσε η ομάδα της Λαυρεωτικής, στην μάχη της για παραμονή στην Basket League.

Το ξεκίνημα του Περιστερίου στο ματς ήταν εκρηκτικό, με τους γηπεδούχους να προηγούνται γρήγορα με διψήφιο προβάδισμα (17-6), όμως η απάντηση του Λαυρίου ήταν ακόμα πιο εντυπωσιακή, καθώς στο τελευταίο πεντάλεπτο έτρεξαν ένα επιμέρους 2-15 (!), που τους έφερε μπροστά με 21-19. Μάχη είχαμε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, το Λαύριο να προηγείται με 34-31 στο 17’, το Περιστέρι, όμως, να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, μπροστά με +3 (39-36).

Με όπλο το τρίποντο, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 49-40 στο τρίτο δεκάλεπτο, το Λαύριο, με πρωταγωνιστή τον Γκρέι, μείωσε σε 52-48, όμως το Περιστ΄ρι είχε τον πρώτο λόγο, μπαίνοντας στην τελευταία στροφή του ματς με +9 (59-50). Το Λαύριο ξεκίνησε την τελευταία περίοδο με ένα 8-0, μειώνοντας στον πόντο (59-58), όμως Χάμερ και Μωραίτης απάντησαν με το… ίδιο νόμισμα, το Περιστέρι ξέφυγε με 67-58 στο 36’ και τελικά έφτασε στην νίκη με 77-66.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 39-36, 59-50, 77-66

On fire: Εξαιρετικός ο Μπίλαν με 18 πόντους, 15 ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +12 για το Περιστέρι (71-59) στο 37’

Ξεχώρισαν: Από 12 πόντους είχαν Φρανσίσκο και Ντένμον και 11 ο Μωραΐτης. Για το Λαύριο, 15 πόντους και 11 ριμπάουντ είχε ο Φλαγκ και 10 πόντους ο Κόουλ.

Διαιτητές: Συμεωνίδης, Γερακίνης, Καλογερόπουλος