Άρης-Περιστέρι 78-83: Ένταση, εκκένωση και ματς..3.5 ωρών

Το Περιστέρι νίκησε εκτός έδρας τον Άρη με 83-78 σε...ένα παιχνίδι που κράτησε 3.5 ώρες λόγω της εκκένωσης του γηπέδου του Αλεξανδρείου μετά από απόφαση των διαιτητών. Η ομάδα από τα δυτικά προάστια ανέβασε το ρεκόρ της στο 10-7, ενώ οι κιτρινόμαυροι έπεσαν στο 9-8.

Ο Άρης είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του ματς, με το Περιστέρι με ένα επί μέρους σκορ 6-2, να ισοφαρίζει στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-19). Αν και οι κιτρινόμαυροι πήραν προβάδισμα με τέσσερις πόντους στο 13' λεπτό (23-19), η ομάδα των δυτικών προαστίων ανέβασε ρυθμό και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-35).

Η Αθηναική ομάδα είχε ένα επί μέρους σκορ 23-12, στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με 15 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-47). Οι γηπεδούχοι μείωσαν δραματικά την διαφορά στα πρώτα λεπτά της τέταρτη περιόδου. Οι διαιτητές με απόφαση της πρώτης ρέφερι, Βασιλικής Τσαρούχα διέκοψαν τον αγώνα στο 7' 07' για την λήξη του αγώνα, λόγω υβριστικών συνθημάτων, πήγαν στα αποδυτήρια και ζήτησαν την εκκένωση του γηπέδου, κάτι που έγινε μετά από εβδομήντα λεπτά.

Οι Θεσσαλονικείς ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί στα τελευταία λεπτά μετά την επανεκκίνηση, με το Περιστέρι να βρίσκει απαντήσεις, για αυτό και νίκησε εκτός έδρας τον Άρη με 83-78.

Από το Περιστέρι διακρίθηκαν οι Ντένμον και Φρανσίσκο με 24 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από τον Άρη ξεχώρισαν οι Νότε και Μήτρου-Λονγκ με 37 και 12 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-19, 35-39, 47-62, 78-83

On Fire: Ο Νότε του Άρη με 37 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 35:21 λεπτά

Διαιτητές: Τσαρούχα - Τσολάκος - Κατραχούρας