Ιωνικός-ΑΕΚ 79-98: Άνετο πέρασμα από την Νίκαια για τους κιτρινόμαυρους

Η ΑΕΚ επκράτησε εκτός έδρας του Ιωνικού με 98-79 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 10-7, ενώ οι κυανόλευκοι έπεσαν στο 4-13.

Ο αγώνας στο γήπεδο του Πλάτωνα καθυστέρησε να ξεκινήσει για 20 λεπτά, λόγω της απαίτησης των διαιτητών να κατέβει ένα πανό για το δυστύχημα στα Τέμπη. Η ΑΕΚ είχε το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά και πήρε προβάδισμα με οχτώ πόντους στο 3' λεπτό (8-0). Αν και ο Ιωνικός προσπέρασε σε δύο περιπτώσεις με ένα πόντο στα επόμενα λεπτά, αλλά οι κιτρινόμαυροι με ένα επί μέρους σκορ 9-4, ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-25). Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 20-11, προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (49-36).

Η ομάδα του κόουτς Ηλία Καντζούρη κράτησε το προβάδισμα της σε διψήφιο αριθμό πόντων στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκε με 18 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (73-55). Ιδιαίερα ο προπονητής των γηπεδούχων, Τσικλήρας δέχθηκε δύο τεχνικές ποινές και αποβλήθηκε, 6:40 πριν το τέλος της 3ης περιόδου. Η ΑΕΚ διατήρησε την διαφορά της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας τον Ιωνικό με 98-79

Από την ΑΕΚ διακρίθηκαν οι Λεμάρ και Μάιλς με 20 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από τον Ιωνικό ξεχώρισαν οι Μαυροκεφαλίδης και Καπελάν με 25 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 25-29, 36-49, 55-73, 79-98

On Fire: Ο Μαυροκεφαλίδης του Ιωνικού με 25 πόντους και εννέα ριμπάουντ σε 36:52 λεπτά

Διαιτητές: Κάρδαρης, Συμεωνίδης, Καρπάνος