Λαύριο-Απ. Πάτρας 74-68: Βαθμολογική ανάσα για τους μεταλλωρύχους στην πρεμιέρα του Λιμνιάτη

Το Λαύριο στο πρώτο αγώνα υπό τις οδηγίες του κόουτς Γιώργου Λιμνιάτη, νίκησε εντός έδρας τον Απ. Πάτρας με 74-68 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 4-12, ενώ οι Αχαιοί έπεσαν στο 3-14.

Αν και ο Απ. Πάτρας είχε τον πρώτο λόγο και πήρε προβάδισμα με πέντε πόντους στο 3' λεπτό (8-3), το Λαύριο με ένα επί μέρους σκορ 10-4, ήταν στο +1 στο 9' λεπτό (13-12). Οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Μαστρογιαννόπουλου, ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (15-13). Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (34-31).

Αν και οι Αχαιοί μείωσαν την διαφορά στον ένα πόντο σε τρεις περιπτώσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι μεταλλωρύχοι κράτησαν το προβάδισμα και προηγήθηκαν με οχτώ  πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-52). Οι γηπεδούχοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους και ήταν στο +9 στο 35' λεπτό (67-58). Με δέκα σερί πόντους, οι "ασπρόμαυροι" προηγήθηκαν με ένα πόντο στο 37' λεπτό (68-67). Το Λαύριο βρήκε λύσεις στα τελευταίε τρία λεπτά και με επτά σερί πόντους, κατάφερε να νικήσει εντός έδρας με 74-68.

Από το Λαύριο διακρίθηκαν οι Λανγκεβίν και Κόουλ με 18 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από τον Απ. Πάτρας ξεχώρισαν οι Βέρζ και Γκρίφιν με 26 και δώδεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 13-15, 34-31, 60-52, 74-68

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Ζαχαρής, Χριστινάκης
On Fire: Ο Βερζ του Απ. Πατρών με 26 πόντους, τρεις ριμπάουντ και έξι ασίστ σε 31:56 λεπτά