Προμηθέας – ΠΑΟΚ 90-69: Διπλός θρίαμβος για τους Πατρινούς

Σπουδαία εμφάνιση για τον Προμηθέα, με την ομάδα της Πάτρας να διαλύει τον ΠΑΟΚ με 90-69, στο ντεμπούτο του Φώτη Τακιανού στον πάγκο των φιλοξενούμενων, αποκτώντας και προβάδισμα έναντι του δικέφαλου, σε περίπτωση ισοβαθμίας, καλύπτοντας το εις βάρος του -5 από το παιχνίδι του πρώτου γύρου.

Μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο επτάλεπτο (10-10), ο Προμηθέας άρχισε να ανεβάζει την απόδοση του, έτρεξε ένα 8-2 μέχρι το φινάλε της πρώτης περιόδου (18-12), ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν άρχισαν να μπαίνουν και τα τρίποντα, ξέφυγε με 12 πόντους (34-22 στο 15’). Ο δικέφαλος απάντησε με ένα γρήγορο 6-0 για το 34-28, ενώ δύο σερί τρίποντα των Ράιλι και Φράνκε… ροκάνισαν την διαφορά στους δύο πόντους (36-34), η οποία και διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (41-39).

Η ομάδα της Πάτρας ξέφυγε και πάλι με 11 πόντους, στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (52-41), όμως το τετράποντο (!) του Ράιλι… μάζεψε εκ νέου την διαφορά για τον ΠΑΟΚ (52-45). Ο Προμηθέας, όμως, είχε βρει τον αγωνιστικό ρυθμό που επιθυμούσε και σε συνδυασμό με την σφιχτή του άμυνα, έτρεξε ένα επιμέρους 25-12 συνολικά στο τρίτο δεκάλεπτο, ξεφεύγοντας με 66-51. Ο δικέφαλος δεν έδειχνε ικανός να επιστρέψει και πάλι στο ματς, με τον Προμηθέα να ανεβάζει ακόμα περισσότερο την υπέρ του διαφορά (74-53 στο 33’). Το τρίποντο του Μουράτου για το 77-53, έφερε τους γηπεδούχους στο +24, με τον Προμηθέα να μην αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα μέχρι το φινάλε, φτάνοντας στο τελικό 90-69 που τον φέρνει στο 10-7, έναντι 9-8 της ομάδας της Θεσσαλονίκης. Παράλληλα, οι Πατρινοί κάλυψαν και την ήττα με 5 πόντους από το παιχνίδι του πρώτου γύρου, στο ενδεχόμενο ισοβαθμίας των δύο ομάδων.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 41-39, 66-51, 90-69

On fire: Ο Ντάγκουμπιτς με 20 πόντους ήταν ο κορυφαίος από πλευράς Προμηθέα

Η μεγαλύτερη διαφορά: +25 για τον ΠΑΟΚ (80-55) στο 34’

Ξεχώρισαν: 14 πόντους πέτυχε ο Φασασι, ενώ ο Κάουαν τελείωσε το ματς με 11 πόντους και εννέα ριμπάουντ. Για τον ΠΑΟΚ, 17 πόντους είχε ο Φράνκε.

Διαιτητές: Πιτσίλκας, Σταματόπουλος, Τσιμπούρης