ΠΑΟΚ – Προμηθέας 97-92: Ράιλι και Φράνκε κράτησαν απόρθητη την Πυλαία

Επιστροφή στις νίκες και με τρόπο εντυπωσιακό για τον ΠΑΟΚ. Παρά το κακό του ξεκίνημα στο παιχνίδι, ο δικέφαλος ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του στο υπόλοιπο της αναμέτρησης και με αποκορύφωμα το εντυπωσιακό 30-22 της τελευταίας περιόδου, επικράτησε του Προμηθέα με 97-92. Όλα τα λεφτά οι Ράιλι και Φράνκε για τους γηπεδούχους, που έκαναν το 3Χ3 στο γήπεδο τους.

Δύο διαφορετικά πρόσωπα είχε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης της Πυλαίας. Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας ήταν κυρίαρχος, με τους Πατρινούς να μπαίνουν… καυτοί στο παρκέ, να προηγούνται 9-5 με τρία τρίποντα των Κουλμπόκα και Ντάγκουμπιτς, να φτάνουν στο +9 (13-22) και να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο +7, σκοράροντας 30 πόντους! (23-30). Η εικόνα της β’ περιόδου, όμως, ήταν εντελώς διαφορετική, καθώς, παρά το καλάθι του Ντάγκουμπιτς για το 23-32, ο ΠΑΟΚ αφυπνίστηκε, έτρεξε ένα επιμέρους 18-7, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 41-39, με τον Προμηθέα, πάντως, να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, μπροστά με έναν πόντο (46-47).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο σκορ, τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 63-59, τον Προμηθέα, όμως, να απαντά στα τελευταία τρία λεπτά με ένα επιμέρους 4-11, για το 67-70 του 30’. Και εκεί που όλα έδειχναν… θρίλερ μέχρι το φινάλε, ο δικέφαλος ήταν καταιγιστικός στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Κόντιτ έγραψε το 67-72 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, με τον ίδιο να κρατά τον Προμηθέα μπροστά με 74-72 στο 32’, όμως ο ΠΑΟΚ κρατούσε τα καλύτερα για το τέλος. Χαντς, Μαργαρίτης και Ράιλι έφεραν τους γηπέδούχους μπροστά με 80-76, ο Κάουαν μείωσε σε 80-78 στο 35’, με τον ΠΑΟΚ, όμως, να απαντά με ένα 9-0 για το 89-78 στο 38’… καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη. Έτσι, το τελικό επαναφέρει την ομάδα της Θεσσαλονίκης στον δρόμο των επιτυχιών (μετά τις ήττες από Μάλαγα και Κολοσσό), με τον ΠΑΟΚ να ανεβαίνει στο 4-2 και τον Προμηθέα να πέφτει στο 2-2 (οι Πατρινοί χρωστούν δύο ματς με Παναθηναϊκό και Καρδίτσα).

Τα δεκάλεπτα: 23-30, 46-47, 67-70, 97-92

On fire: Ο Ράιλι με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ

Η μεγαλύτερη διαφορά: +11 για τον ΠΑΟΚ (91-80) στο 38’.

Ξεχώρισαν: Εξαιρετικός ο Φράνκε με 18 πόντους και οκτώ ασίστ, με τον Χάρις να έχει 14 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τον Προμηθέα, 22 πόντους είχε ο Κουλμπόκα και 21 ο Γιανγκ.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Συμεωνίδης, Κατραχούρας