Καρδίτσα – Περιστέρι 86-80: Ρεσιτάλ Γκάλινατ, Πρίτζετ και βαθιά ανάσα για τους Θεσσαλούς

Με τον Γκάλινατ να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση και τον Πρίτζετ να παίρνει… φωτιά στην τελευταία περίοδο, η Καρδίτσα επέστρεψε από το -9 του 31’, παίρνοντας τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη επί του Περιστερίου με 86-80. Στο 3-13 οι Θεσσαλοί, στην μάχη τους για την παραμονή στην κατηγορία, στο 9-7 έπεσε το συγκρότημα του Βασίλη Σπανούλη.

Δύο διαφορετικά πρόσωπα είχε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης της Καρδίτσας. Στο πρώτο δεκάλεπτο, το Περιστέρι, εκμεταλλευόμενο και την… παγωμάρα των γηπεδούχων, μετά τον τραυματισμό του Πίτερς, προηγήθηκε με 24-16, όμως στην δεύτερη περίοδο, η Καρδίτσα ξεκίνησε με ένα επιμέρους 13-2, πέρασε μπροστά με 29-26, προβάδισμα το οποίο διατήρησε μέχρι το ημίχρονο (41-37).

Το παιχνίδι πήγαινε «μία σου και μία μου», με το Περιστέρι να βλέπει σαν… βαρέλι το αντίπαλο καλάθι στο τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη σημείωσαν 30 πόντους. Χαρακτηριστικό το 12-0 των φιλοξενούμενων, που μετέτρεψε το 50-46 σε 50-58, με το Περιστέρι να μπαίνει στην… τελική ευθεία του αγώνα με προβάδισμα επτά πόντων (60-67). Το καλάθι του Κασελάκη για το 60-69 έβαζε για τα καλά τους φιλοξενούμενους στην θέση του οδηγού, όμως η Καρδίτσα δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα. Γκάμπροβσεκ και Έβανς έτρεξαν ένα γρήγορο 8-0 για το 68-69, με το ματς να γίνεται ντέρμπι. Ο Μπίλαν με 2/2 βολές σημείωσε το 72-76 στο 35’, όμως η Καρδίτσα απάντησε με ένα 5-0, με τους Πρίτζετ και Έβανς για το 77-76. Και πάλι ο Μπιλάν πέτυχε το 77-78, όμως η Καρδίτσα είχε… πάρει φόρα. Έτσι αρχικά ο Γκάλινατ έβαλε τους γηπεδούχους μπροστά με 79-78, για να ακολουθήσουν πέντε αναπάντητοι πόντοι του Πρίτζετ, για το 84-78, 67’’ για το φινάλε. Ο Ντένμον μείωσε σε 84-80, όμως και πάλι ο Πρίτζετ, με καλάθι στα 32’’ για το 86-80… σφράγισε την τεράστια νίκη των γηπεδούχων. Έτσι, το τελικό 86-80 φέρνει την Καρδίτσα στο 3-13, με το Περιστέρι να πέφτει στο 9-7.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 41-37, 60-67, 86-80

On fire: Ο Γκάλινατ τελείωσε το παιχνίδι με 24 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +9 για το Περιστέρι (60-69) στο 31’.

Ξεχώρισαν: Εξαιρετικός ο Πρίτζετ με 20 πόντους και καθοριστικά καλάθια στην τελευταία περίοδο. Για το Περιστέρι, ο Μπίλαν είχε 17 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ Ντένμον και Φρανσίσκο είχαν από 13 έκαστος.

Διαιτητές: Τσαρουχα, Τζιοπάνος, Τηγάνης