ΠΑΟΚ – Κολοσσός 89-82: Το έκανε ντέρμπι αλλά κράτησε την διαφορά

Ο ΠΑΟΚ είδε τον Κολοσσό να επιστρέφει από το -26 του 25’ (66-40), όμως τρεις βολές των Φράνκε και Χαντς στα τελευταία δευτερόλεπτα, όχι μόνο… κλείδωσαν την νίκη, αλλά με το τελικό 82-82, ο δικέφαλος πήρε και το πλεονέκτημα, σε περίπτωση ισοβαθμίας, ανατρέποντας το -4 του πρώτου αγώνα στην Ρόδο.

Ο Κολοσσός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και με όπλο του το τρίποντο προηγήθηκε με 9-3. Η συνέχεια, όμως, ήταν μονόλογος για τον ΠΑΟΚ, με τον δικέφαλο να τρέχει ένα επιμέρους 11-2, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 14-10. Ο Σάιμπερτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 20-14, δύο τρίποντα των Χαντς και Ράιλι έφεραν τον ΠΑΟΚ στο +10 (26-16), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τους γηπεδούχους μπροστά με 29-16, μετά από ακόμα ένα τρίποντο του Πόλεϊ. Ο… βομβαρδισμός από το τρίποντο συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τον Πόλεϊ να πετυχαίνει δύο συνεχόμενα για το 35-16! Ο άσος του ΠΑΟΚ ήταν… ζεματιστός, στέλνοντας την διαφορά στο +23 (42-19), οι Ροδίτες απάντησαν με ένα 1-2, μειώνοντας στους 14 (44-30), με τον ΠΑΟΚ, πάντως, να διατηρεί την διαφορά σε υψηλά επίπεδα, όπως δείχνει το 52-33 του ημιχρόνου.

Τα δύο σερί τρίποντα του Φράνκε, για το 62-39, έφεραν και πάλι τον ΠΑΟΚ στο +20, με τον δικέφαλο να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι (66-40 στο 25’). Ένα 8-1 από πλευράς φιλοξενούμενων έριξε και πάλι την διαφορά κάτω από τους 20 πόντους (67-48), με τον Κολοσσό, μάλιστα, με καλάθι του Κένταλ στο φινάλε του δεκαλέπτου, να… μαζεύει ακόμα περισσότερο το σκορ (67-52). Μάλιστα, δύο συνεχόμενα τρίποντα του Γιανγκ για το 76-68 στο 35’, έριξαν μετά από πάρα πολύ ώρα την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, κάνοντας το ματς… ντέρμπι! Ο Χαντς με τρεις πόντους έστειλε και πάλι τον ΠΑΟΚ στο +12 (80-68), όμως Κόφεϊ και Γιανγκ, με ένα 6-0, μείωσαν ακόμα περισσότερο (80-74). Το κρεσέντο του Γιανγκ συνεχίστηκε, με τον άσο της ομάδας της Ρόδου να απαντάει με… τετράποντο στο καλάθι του Σλαφτσάκη για το 85-80, ενώ ο Κόφεϊ έγραψε το 86-82, ισοφαρίζοντας την διαφορά του αγώνα του πρώτου γύρου (+4 για τον Κολοσσό). Το τρίποντο του Χαντς στα 21’’ βρήκε… σίδερο, με τον Κολοσσό να έχει μια τελευταία επίθεση που δεν θα του έδινε την νίκη, θα τους εξασφάλιζε, όμως, το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας. Ο Γιανγκ, όμως, χρεώθηκε με τεχνική ποινή στα 6’’, στην προσπάθεια του Αμερικανού να κερδίσει το φάουλ στο τρίποντο. Ο Φράνκε ευστόχησε στην βολή για το 87-82, με τον Χαντς να διαμορφώνει με βολές το 89-82, καθώς ο Γιανγκ αστόχησε στο τρίποντο της… απελπισίας στο φινάλε. Έτσι, ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 9-7, ενώ ο Κολοσσός έπεσε στο 8-7 (με ένα παιχνίδι λιγότερο).

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 52-33, 67-52, 89-82

On fire: Ο Φράνκε με 21 πόντους και οκτώ ριμπάουντ, ήταν ο κορυφαίος του ΠΑΟΚ

Η μεγαλύτερη διαφορά: +26 για τον ΠΑΟΚ (66-40) στο 25’

Ξεχώρισαν: Καυτός ο Πόλεϊ στο πρώτο μισό του αγώνα, τελείωσε το ματς με 15 πόντους, με τον Χαντς να έχει 14. Για τον Κολοσσό, ο Γιανγκ πήρε… φωτιά στην τελευταία περίοδο, τελειώνοντας με 16 πόντους, ενώ ο Κόφεϊ σημείωσε 20.

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Ταρενίδης, Μάλαμας