Κολοσσός – ΑΕΚ 73-67: Ο Σταρκς… καθάρισε την Ένωση

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τι Τζέι Σταρκς (25 πόντοι με πέντε τρίποντα), ο Κολοσσός λύγισε την ΑΕΚ με 73-67, αποτέλεσμα που φέρνει την ομάδα της Ρόδου στο 3-4. 48-28 τα ριμπάουντ για τους γηπεδούχους, που μάζεψαν 24 επιθετικά.

Η ΑΕΚ έδειχνε να πατάει καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο, παίρνοντας από την αρχή ένα μικρό προβάδισμα (2-6 και 8-13), το οποίο συντήρησε μέχρι το φινάλε της πρώτης περιόδου (15-20). Στρέλνιεκς και Φιλιππάκος έφεραν τους φιλοξενούμενους στο +6 (26-32), όμως το φινάλε του ημιχρόνου άνηκε στον Κολοσσό, που χάρη σε ένα επιμέρους 7-1, έστειλε τις δύο ομάδες ισόπαλες στους 33 πόντους, στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου μέρους.

Η μάψη συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, τον Κολοσσό να προηγείται με 49-46, προτού ο Μίτσελ γράψει το 49-48, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελευταία… στροφή της αναμέτρησης. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως, ο Σταρκς πήρε… φωτιά, έστειλε την ομάδα του στο +6 (60-54). Η ΑΕΚ επέστρεψε, με τον Φρέιζερ να ισοφαρίζει σε 65-65 στο 37’, όμως στο τελευταίο τρίλεπτο, Σταρκς και Κόφεϊ, με δύο τρίποντα, για το 71-66… τελείωσαν το ματς, με το τελικό 71-68 να φέρνει τον Κολοσσό στο 3-4 και την ΑΕΚ να πέφτει στο 5-2.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 33-33, 49-48, 73-67

Η μεγαλύτερη διαφορά: +6 για την ΑΕΚ στο 16’ (26-32) και για τον Κολοσσό στο 40’ (73-67)

Ξεχώρισαν: 17 πόντοι και 10 ριμπάουντ ήταν ο απολογισμός του Γιαννόπουλου, ενώ ο Κόφεϊ είχε 10 πόντους. Για την ΑΕΚ, 15 πόντους είχε ο Φρέιζερ, 12 ο Στρέλνιεκς και από 10 οι Μίτσελ και Γουίλιαμς.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Κατραχούρας, Τσιμπούρης