Λαύριο-Παναθηναϊκός 82-91: Με το δεξί η επιστροφή του Βόβορα στους πράσινους

O Παναθηναικός νίκησε εκτός έδρας το Λαύριο με 91-82 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 18-2 (2η θέση), ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 7-14 (9η θέση).

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στην αρχή του αγώνα, με τον Παναθηναικό να έχει προβάδισμα με ένα πόντο στο 7' λεπτό (13-12). Το Λαύριο πάτησε το γκάζι στα επόμενα λεπτά και με ένα επί μέρους σκορ 13-4, προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν το προβάδισμα τους και στο +11 (28-17, 11' λεπτό), με τους "πράσινους" να μαζεύουν την διαφορά και οι δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος του ημιχρόνου (45-45).

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καταιγιστικοί στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 26-15, προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-60). Ο Παναθηναϊκός έπαιξε αποτελεσματικά στην τέταρτη περίοδο και διατήρησε την διαφορά του και νίκησε εκτός έδρας το Λαύριο με 91-82.

Ιδιαίτερα πρέπει να υπογραμμιστεί η αποθέωση που γνώρισε ο κόουτς Χρήστος Σερέλης από τους παίκτες και τους φιλάθλους του Λαυρίου. ο οποίος δεν έκρυψε την έντονη συγκίνηση του, ενώ στην συνέχεια έκατσε δίπλα από τον πάγκο του Παναθηναϊκού, καθώς, ως ένδειξη σεβασμού στην πρώην ομάδα του, προτίμησε να μην βρεθεί απέναντι της.

Από τον Παναθηναϊκό διακρίθηκαν οι Μέικον και Παπαπέτρου με 21 πόντους αντίστοιχα. Από το Λαύριο ξεχώρισαν οι Βον και Νικολαίδης με 19 και 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 25-17, 45-45, 60-71, 82-91

On Fire: Ο Μέικον και ο Παπαπέτρου του Παναθηναικού με 21 πόντους έκαστος.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 89-77 (οι δώδεκα πόντοι διαφοράς για τον Παναθηναικό στο 38' λεπτό).

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Τα 42 ριμπάουντ του Παναθηναικού, με το Λαύριο να έχει 33 ριμπάουντ.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Τσιόπανος, Κοϊμτζόγλου

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή. Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.