Ηρακλής-Κολοσσός Ρόδου 62-64: Απόδραση από την Θεσσαλονίκη με κομβικό Μομίροβ

Ο Κολοσσός Ρόδου νίκησε εκτός έδρας τον Ηρακλή με 64-62 και ανέβηκε στο 13-8 (3η θέση), ενώ οι κυανόλευκοι έπεσαν στο 5-14 (12η θέση).

Ο Κολοσσός Ρόδου ξεκίνησε με φόρα τον αγώνα και ήταν μπροστά με εννέα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-14). Αν και οι κυανόλευκοι μείωσαν στους τέσσερις πόντους (21-17, 12' λεπτό), οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-26).

Οι "νησιώτες" κράτησαν την διαφορά τους σε διψηφίο αριθμό πόντων στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-44). Οι κυανόλευκοι ανέβασαν ρυθμό στην τέταρτη περίοδο και πάλεψαν για να ανατρέψουν τις καταστάσεις, κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 18-9. Ο Κολοσσός Ρόδου διατήρησε το προβάδισμα του και νίκησε εκτός έδρας τον Ηρακλή με 64-62.

Δεκάλεπτα: 14-23, 26-40, 44-55, 62-64

On Fire: O Χένρι του Ηρακλή με 23 πόντους, οχτώ πόντους και τρεις ασίστ σε 31:57 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 45-27 (οι 18 πόντοι διαφοράς για τον Κολοσσό Ρόδου στο 22' λεπτό).