ΠΑΟΚ – Απόλλων Π 81-76: Έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί

Επιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΟΚ, με τον «δικέφαλο» να επικρατεί του Απόλλωνα Πάτρας με 81-76, βάζοντας τέλος σε ένα αρνητικό σερί τεσσάρων αγώνων.

Παρά την ατυχία με τον τραυματισμό του «καυτού» στο ξεκίνημα Καμπερίδη, ο ΠΑΟΚ διατήρησε τον έλεγχο της αναμέτρησης, κλείνοντας το πρώτο μισό μπροστά στο σκορ με επτά πόντους (45-38).

Ίδια η εικόνα και στο μεγαλύτερο διάστημα της επανάληψης, με τον δικέφαλο να μπαίνει στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +8 (64-56). Οι Πατρινοί έβγαλαν αντίδραση, μετατρέποντας το 71-63 σε 74-72, όμως ένα τρίποντο του Τολιόπουλου για το 77-72 και ένα κρίσιμο καλάθι του Λι για το 79-74 στο 38’, ουσιαστικά έβαλαν τέλος στο ματς, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στην νίκη με 81-76, που τον φέρνει στο 8-11, έναντι 7-13 των Πατρινών.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 45-38, 64-56, 81-76

On Fire: Ο Τολιόπουλος με 15 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ

Ξεχώρισαν: 12 πόντους πέτυχε ο Γκριν και 11 ο Ρίβερς, ενώ για τον Απόλλωνα, Σίμονς και ΜακΛίν είχαν από 15 και ο Τσαλμπούρης 14.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +10 για τον ΠΑΟΚ (66-56) στο 31’

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 50% του ΠΑΟΚ από το τρίποντο

Διαιτητές: Πιτσίλκας, Κάρδαρης, Θεωνάς