Απ. Πάτρας-Περιστέρι 74-72: Με ανατροπή επικράτησαν οι Αχαιοί

Ο Απόλλωνας Πάτρας νίκησε εντός έδρας δια πυρός και σιδήρου το Περιστέρι με 74-72 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 7-12 (8η θέση), ενώ η ομαδα των δυτικών προαστίων έπεσε στο 8-11 (7η θέση).

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με το Περιστέρι να παίρνει τα ηνία στα επόμενα λεπτά και να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-15). Αν και ο Απόλλων Πατρών προσπέρασε με δύο πόντους σε δύο περιπτώσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο (36-34, 17' λεπτό και 39-37, 19' λεπτό), ο Κόζει με τρίποντο του ξαναέδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (40-39).

Παρότι οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με επτά πόντους (49-42, 23' λεπτό), η ομάδα των δυτικών προαστίων πάτησε το γκάζι και με ένα επί μέρους σκορ 16-3, προσπέρασε μπροστά με τρεις πόντους (58-55, 27' λεπτό). Η Αθηναϊκή ομάδα προστάτεψε το προβάδισμα της στα επόμενα λεπτά και προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-59). Ο Απόλλωνας Πάτρας πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 15-7, κατάφερε να ανατρέψει τις καταστάσεις και να νικήσει εντός έδρας το Περιστέρι με 74-72.

Από τον Απόλλωνα Πάτρας διακρίθηκαν οι Σίμονς και Μήτρου-Λόνγκ με 20 και δώδεκα πόντους αντίτοιχα. Από το Περιστέρι ξεχώρισαν οι Σιμόν και Κόζει με 16 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 15-18, 39-40, 59-65, 74-72

On Fire: Ο Σίμονς του Απόλλωνα Πατρών με 20 πόντους, επτά ασίστ και ένα ριμπάουντ σε 35:06 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 72-63 (οι εννέα πόντοι διαφοράς για το Περιστέρι στο 34' λεπτό).

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 36% του Περιστερίου στα δίποντα, με τον Απόλλωνα Πατρών να έχει το 50%.

Διαιτητές: Συμεωνίδης, Σταματόπουλος, Τσώνος\

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.