Λαύριο-Περιστέρι 52-75: Σαρωτική η ομάδα των δυτικών προαστίων με κορυφαίο τον Γκιέλο

Το Περιστέρι νίκησε εκτός έδρας το Λαύριο με 75-52 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 6-6, ενώ οι "μεταλλωρύχοι" έπεσαν στο 5-7.

Το Περιστέρι είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή, με το σκορ να είναι σε χαμηλά επίπεδα και τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (13-11). Η ομάδα των δυτικών προαστίων πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 22-11, προηγήθηκε με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (35-22).

Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 30-17, προηγήθηκαν με 26 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-39), Το Περιστέρι διατήρησε το προβάδισμα του πάνω από +20 πόντους και νίκησε εκτός έδρας το Λαύριο με 75-52. Είναι η δεύτερη σερί νίκη της Αθηναικής ομάδας με διαφορά 20 πόντων, μετά και την εντός έδρας επικράτησε επί της ΑΕΚ με 101-81 στην 12η αγωνιστική της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 11-13, 22-35, 39-65, 52-75

On Fire: Ο Γκιέλο με 14 πόντους, τρία ριμπάουντ και δύο ασίστ σε 21:40 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 74-43 (οι 31 πόντοι του Περιστερίου στο 35' λεπτό).

Ξεχώρισαν: Από το Περιστέρι διακρίθηκαν οι Γκιέλο (3ρ. και 2 ασίστ) και Χριστίδης (10ρ.) με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από το Λαύριο ξεχώρισαν οι Κακλαμανάκης (4ρ. και μία ασίστ) και Νικολαίδης (5ρ. και πέντε ασίστ) με 13 και οχτώ πόντους.

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 40% του Λαυρίου στα δίποντα, με το Περιστέρι να έχει 60%.

Διαιτητές: Κορομηλάς, Καλδιρδής, Τσιμπούρης