Άρης-Απόλλων Πάτρας 70-56: Με σούπερ Κέλι και Χάνλαν επέστρεψε στις νίκες

Επιστροφή στις νίκες για τον Άρη, ο οποίος επικράτησε εντός έδρας του Απόλλωνα Πάτρας με 70-56 και ανέβασε το ρεκόρ του στο 5-6, ενώ οι Αχαιοί έπεσαν στο 4-8.

Ο Άρης άρχισε πιο δυνατά στην αναμέτρηση κυρίως με τον Χάνλαν και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-15). O Απόλλων Πάτρας μείωσε στους δύο πόντους σε τρεις περιπτώσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους κιτρινόμαυρους να βρίσκουν απαντήσεις και με επτά πόντους σερί, να προηγούνται με εννέα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-30).

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με δέκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-46). Ο Άρης διεύρυνε το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας τον Απόλλωνα Πάτρας με 70-56.

Δεκάλεπτα: 19-15, 39-30, 56-46, 70-56

On Fire: Ο Κέλι του Άρη με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ και τρεις ασίστ σε 28:17 λεπτό.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 46-32 (οι 14 πόντοι διαφοράς για τους κιτρινόμαυρους στο 23' λεπτό).

Ξεχώρισαν: Από τον Άρη διακρίθηκαν οι Κέλι (10ρ.) και Χάνλαν με 18 πόντους έκαστος. Από τον Απόλλωνα Πάτρας ξεχώρισαν οι Τσαλμπούρης και Ντέιβις με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 20% του Απόλλωνα Πάτρας στα τρίποντα, με τον Άρη να έχει 29%.

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Θεωνάς, Μαγκλογιάννης

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.