Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 78-72: Οι πράσινοι έκαναν το πρώτο βήμα για τον τελικό

Ο Παναθηναικός επικράτησε εντός έδρας της ΑΕΚ με 78-72, κάνοντας το 1-0 στην σειρά των ημιτελικών της Basket League.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πιο δυνατά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, προηγήθηκε με πέντε πόντους (12-7, 6'), με τον Παναθηναικό με ένα επί μέρους σκορ 8-2, να προηγείται με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (15-14). Το σκορ κινήθηκε σε υψηλά επίπεδα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσονται στο σκορ, αλλά τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (45-39).

Ο Παναθηναικός πέρασε μπροστά με δέκα πόντους (50-40, 23'), αλλά η ΑΕΚ με εφτά σερί πόντους, αντέδρασε μειώνοντας την διαφορά στους τρεις πόντους (50-47, 25'). Οι πράσινοι, παρά την πίεση των κιτρινόμαυρων, διατήρησαν την διαφορά και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-57).  Αν και η ΑΕΚ μείωσε στους τρεις πόντους (62-59, 31') και συνεχώς η διαφορά ήταν σε χαμηλά επίπεδα, ο Παναθηναικός διαχειρίστηκε αποτελεσματικά την κατάσταση και επικράτησε με 78-72.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 45-39, 62-57, 78-72

On Fire: Ο Χάουαρντ Σαντ Ρος με 18 πόντους, πέντε ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ σε 30:05 λεπτά.
Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 45-35 (οι δέκα πόντοι για τους πράσινους) στο 19'.
Ξεχώρισαν: Από τον Παναθηναικό ξεχώρισαν οι Σαντ Ρος και Παπαπέτρου με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την ΑΕΚ διακρίθηκαν οι Μέικον και Ζήσης με 14 και 11 πόντους.
Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Τα 17 λάθη της ΑΕΚ, με τον Παναθηναικό να έχει 13 λάθη.
Διαιτητές: Καρακατσούνης, Παναγιώτου, Ζαχαρής