Ιωνικός - Κολοσσός 86-85: Δραματική πρόκριση στα playoffs για τους Νικαιώτες

Σε ένα δραματικό φινάλε, ο Ιωνικός πανηγύρισε την σπουδαία νίκη επί του Κολοσσού και μαζί την πρόκριση στα πλέι οφ της Basket League.

O Iωνικός ξεκίνησε πιο δυναμικά στο ματς και σταδιακά απέκτησε μία διαφορά 7 πόντων (23-16, 10'). Οι Νικαιώτες ξέφυγαν μέχρι και στους 9 πόντους στην δεύτερη περίοδο (27-18, 12'), ωστόσο ο Κολοσσός πέρασε στην αντεπίθεση και λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (38-37, 19'). Την τελευταία λέξη στο πρώτο μισό του αγώνα την είπε ο Μουμίν, ο οποίος με δικό του τρίποντο διαμόρφωσε το 41-37 και έδωσε «ανάσες» στους συμπαίκτες του. Λίγο αργότερα οι Ροδίτες έφεραν το ματς στα ίσα (43-43, 22'), όμως οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνά τους και κατάφεραν να αφήσουν τους αντιπάλους τους στο -11 (60-49, 27'). Με ένα σερί 5-0, ο Κολοσσός κατέβασε την διαφορά στους 6 πόντους (60-54, 28'), πριν ο Χόλιφιλντ διαμορφώσει με δική του προσπάθεια το 62-54 της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο μέρος οι γηπεδούχοι έδειχναν να ελέγχουν τον ρυθμό, όμως οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους τρεις πόντους με τρίποντο του Ζάρα, λίγο πριν το φινάλε (77-74, 39'). Στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας, ο Άρτις κέρδισε τρεις βολές και στάθηκε ψύχραιμος για να ισοφαρίσει σε 77-77 και να οδηγήσει το ματς στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο, καμία από τις δύο πλευρές δεν απέκτησε... μαξιλαράκι ασφαλείας και έτσι τα τελευταία λεπτά εξελίχθηκαν σε θρίλερ. Με το σκορ στο 82-82, ένα λεπτό πριν το τέλος, ο Άντριτς ευστόχησε σε τρίποντο για το 82-85. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι μείωσαν στο καλάθι (84-85) και ο Κολοσσός δεν κατάφερε να βρει καλάθι στην επόμενη επίθεση. Ο Πρίτζετ πήρε πάνω του την επίθεση του Ιωνικού και με δική του προσπάθεια έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (86-85). Με 4.4 δευτερόλεπτα να απομένουν, ο Κολοσσός δεν μπόρεσε να κάνει κάτι παραπάνω και έτσι οι Νικαιώτες πήραν τη νίκη με 86-85.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 41-37, 62-54, 77-77 (κ.α), 86-85 (παρ.).

On Fire: Ο Τολιόπουλος με 16 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ του Ιωνικού.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +11 των νικητών (60-49, 27')

Ξεχώρισαν: Από τους γηπεδούχους, ο Πρίτζετ σημείωσε 15 πόντους, ενώ από τον Κολοσσό ο Ζάρας πέτυχε 24 πόντους. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Καντέρ με 14 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Καλδίρης, Τσιμπούρης