ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 95-104: Ο Χεζόνια έκανε την διαφορά στο ντέρμπι

Ο Παναθηναϊκός έκλεισε με νίκη την regular season της Basket League, καθώς επικράτησε με 104-95 της ΑΕΚ στο ντέρμπι της Αθήνας.

Η ΑΕΚ ήταν εκείνη που με δύο βολές του Μέικον πήρε ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων (4-1, 3'), όμως ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που επέβαλε τον ρυθμό του στο παιχνίδι, παίρνοντας προβάδισμα μέχρι και 11 πόντων (6-17, 7'). Οι πράσινοι διατήρησαν τα ηνία στο πρώτο δεκάλεπτο (20-28, 10'), ωστόσο η Ένωση μείωσε στους 3 πόντους στις αρχές της δεύτερης περιόδου (27-30, 14'). Παρά την πίεση των κιτρινόμαυρων, το σύνολο του Κάτας βρήκε τις λύσεις και με μπροστάρηδες τους Παπαπέτρου και Χεζόνια κράτησε το προβάδισμα στο πρώτο μισό του αγώνα (44-50, 20'). Μετά την ανάπαυλα ο Παναθηναϊκός πάτησε το... γκάζι και βρέθηκε στο +16 (70-86, 30'). Με την Ένωση να μην μπορεί να αντιστρέψει την κατάσταση το τελευταίο μέρος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα για τους πράσινους, οι οποίοι υπερασπίστηκαν το πλεονέκτημά τους και έφτασαν στη νίκη με 104-95.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Χεζόνια με 22 πόντους, ενώ ο Παπαπέτρου σημείωσε 17 πόντους.

Από τη μεριά των ηττημένων ο Γκίκας πέτυχε 18 πόντους και ο Μέικον 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 44-50, 70-86, 95-104.

On Fire: Ο Χεζόνια με 22 πόντους ήταν ο πρώτο σκόρερ του Παναθηναϊκού.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +20 των πράσινων στο ξεκίνημα της τέταρτη περιόδου (72-92, 32')

Ξεχώρισαν: Από τον Παναθηναϊκό ο Παπαπέτρου ήταν δεύτερος σκόρερ με 17 πόντους, ενώ ο Μπέντιλ πέτυχε 14 πόντους. Από την ΑΕΚ, ο Γκίκας σημείωσε 18 πόντους και ο Μέικον 16 πόντους.

Το στοιχείο που έκανε την διαφορά: Οι πράσινοι ήταν καταιγιστικοί στην τρίτη περίοδο και σκόραραν 36 πόντους.

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Παναγιώτου, Παντελίδης