ΠΑΟΚ - Περιστέρι 85-66: Τέταρτη διαδοχική νίκη και πεντάδα για τους ασπρόμαυρους

Ο ΠΑΟΚ ξεπέρασε και το εμπόδιο του Περιστερίου (85-66) και πανηγύρισε την 4η διαδοχική νίκη του στη Basket League.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε από εκεί που σταμάτησε (νίκη επί του Ιωνικού) και επέβαλε τον ρυθμό του στο πρώτο δεκάλεπτο, παίρνοντας διαφορά 7 πόντων (22-15, 10'). Το Περιστέρι πλησίασε στους 5 πόντους (28-23, 14'), όμως οι ασπρόμαυροι βρήκαν και πάλι τις λύσεις και στη συνέχεια ξέφυγαν μέχρι και στο +13 (38-25, 16'), διατηρώντας τα ηνία μέχρι το τέλος του πρώτου μισού (42-34, 20'). Μετά την ανάπαυλα οι παίκτες του Λυκογιάννη ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και με ένα επιμέρους 28-17 στην τρίτη περίοδο βρέθηκαν στο +19 (70-51, 30'). Με τους φιλοξενούμενους να μην έχουν τις λύσεις και να μην μπορούν να απειλήσουν, ο ΠΑΟΚ μετέτρεψε σε διαδικαστικό χαρακτήρα το τελευταίο μέρος του αγώνα και πήρε τη νίκη με  85-66.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο Μπιτς με 17 πόντους, ενώ από 15 πόντους έκαστος πέτυχαν οι Γκρίφιν και Τέρνερ.

Από τη μεριά των ηττημένων διακρίθηκε ο Πέτεγουεϊ με 18 πόντους, ενώ ο Σαλούστρος σημείωσε 11 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 42-34, 70-51, 85-66.

On Fire: O Mπιτς ήταν ο πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ με 17 πόντους.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το +25 των ασπρόμαυρων στο τέταρτο δεκάλεπτο (77-52).

Ξεχώρισαν: Από τους νικητές οι Γκρίφιν και Τέρνερ μέτρησαν από 15 πόντους έκαστος. Στον αντίποδα ο Πέτεγουεϊ σημείωσε 18 πόντους για το Περιστέρι.

Το στοιχείο που έκανε την διαφορά:  Το Περιστέρι υπέπεσε σε πολλά λάθη, μετρώντας 21.

Διαιτητές: Σχινάς, Τσαρούχα, Πουρσανίδης Κ.