Λαύριο-Περιστέρι 88-71: Καθάρισαν στο τέταρτο δεκάλεπτο οι μεταλλωρύχοι

Το Λαύριο υπερασπίστηκε την έδρα του και παρά την πίεση του Περιστερίου, νίκησε με 88-71, ανεβάζοντας το ρεκόρ του στο 13-4 και την πρώτη θέση, ενώ η ομάδα από τα δυτικά προάστια έπεσε στο 9-8 και την τέταρτη θέση.

Το Λαύριο πάτησε το γκάζι από τα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να προηγηθεί με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (25-17). Το Περιστέρι αντέδρασε και με ένα επί μέρους σκορ 13-4, κατάφερε να περάσει μπροστά με ένα πόντο στο 14' (30-29).  Οι γηπεδούχοι όμως διαχειρίστηκαν καλύτερα την κατάσταση και με ένα δικό τους επί μέρους σκορ 15-6 είχαν προβάδισμα με οχτώ πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-36).

Ίδιο σκηνικό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, με την  ομάδα από την Νότια Αττική να έχει τον έλεγχο, αλλά το Περιστέρι να περνάει μπροστά στο 28' (60-57). Οι "μεταλλωρύχοι" όμως με ένα επί μέρους σκορ 11-3, έδωσαν απαντήσεις και ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-63). Το προβάδισμα δεν άλλαξε ξανά χέρια, αφού το Λαύριο με ένα επί μέρους σκορ 20-8 στην τέταρτη περίοδο, κατάφερε να νικήσει το Περιστέρι με 88-71.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 44-36, 68-63, 88-71

On Fire: Ο Βασίλης Μουράτος με 17 πόντους, εννιά ασίστ και τρία ριμπάουντ

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 88-71, οι 17 πόντοι διαφορά για το Λαύριο στο τέλος

Ξεχώρισαν: Από το Λαύριο ξεχώρισαν οι Μουράτος και Ντιαλό με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από το Περιστέρι διακρίθηκαν οι Πέτεγουει και Βασιλόπουλο με 16 και 14 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε τη διαφορά: Το 30% στα τρίποντα του Περιστερίου, με το Λαύριο να έχει 53%

Διαιτητές: Μάνος, Καρδάρης, Τζιόπανος