Περιστέρι-Λαύριο 70-78: Πρώτη φετινή νίκη με κορυφαίο τον Μουράτο

Το Λαύριο πήρε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του Περιστερίου με 78-70 και ανέβηκε στο 1-3, με την ομάδα των δυτικών προαστίων να πέφτει στο 4-2.

Το Λαύριο πάτησε το γκάζι στα πρώτα πέντε λεπτά (10-4), με το Περιστέρι να συμμαζεύει την διαφορά στο 7' (12-11), αλλά με ένα επί μέρους σκορ 12-4, οι φιλοξενούμενοι να παίρνουν διαφορά εννιά πόντων στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-15).

Η ομάδα από την Νότια Αττική συνέχισε να ανεβάζει την διαφορά (29-21, 13'), κάτι που έγινε και με τους δέκα σερί πόντους στο 17'. Οι γηπεδούχοι με ένα δικό τους σερί εννιά πόντους, μείωσαν στους εννιά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-30).

Το Λαύριο προσπαθούσε να βρει τρόπους να αυξήσει την διαφορά (47-32, 15'), αλλά το Περιστέρι έβρισκε απαντήσει και κράτησε την απόσταση στους εννιά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-51).

Ίδιο σκηνικό και στην τέταρτη περίοδο, με το Λαύριο να παίζει πιο αποτελεσματικά και να νικάει εκτός έδρας την ομάδα των δυτικών προαστίων με 78-70.

Από το Περιστέρι ξεχώρισαν οι Μπουρούσης και Γκρέι με 19 και 12 πόντους αντίστοιχα , ενώ από το Λάυριο διακρίθηκαν οι Μουράτος και Ντιαλό με 15 και 14 πόντους.

Διαιτητές: Συμεωνίδης-Τσώνος-Σπυρόπουλος

Μεγαλύτερη διαφορά: Το 21-39 στο 17'

On fire: Ο Γιάννης Μπουρούσης με 19 πόντους, εννιά ριμπάουντ και ένα ασίστ

Το στατιστικό που έκανε την διαφορά: Το 9/25 του Περιστερίου στα τρίποντα