Προμηθέας-Πανιώνιος: 41-71: Εύκολα με «σούπερ» Βασιλειάδη

Ο Πανιώνιος επικράτησε εύκολα του Προμηθέα Πατρών με 71-41, για την 4η μέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων παραμένοντας αήττητος. O Βασιλειάδης πρώτος σκόρερ με 17 πόντους.

Δυναμικά μπήκε στο ματς ο Προμηθέας, ο οποίος προηγήθηκε με 7-0, όμως ο Πανιώνιος δεν πτοήθηκε και απάντησε άμεσα με ένα δικό του σερί, ισοφαρίζοντας στους 7 πόντους και εν συνεχεία με τρίποντο του Μαράντη, προηγήθηκε με 12-7. Απο εκεί και πέρα οι Πατρινοί έπαθαν μπλακ-άουτ και δεν κατάφεραν να σκοράρουν ξανά στην πρώτη περίοδο, αφού δεν βρήκαν λύσεις απέναντι στην καλοστημένη άμυνα του αντιπάλου, κλείνοντας την περίοδο στο-9, 16-7.

Οι Νεοσμυρνιώτες μπήκαν δυνατά στην δεύτερη περίοδο, με ασφυκτική πίεση στη μπάλα και δεν άφηναν τον Προμηθέα να...πάρει ανάσα, ανεβάζοντας την διαφορά στους 15, 22-7. Το...έργο συνεχίστηκε με τους Πατρινούς να αδυνατούν να σημειώσουν πόντο, μένοντας χωρίς σκορ για περίπου 10 λεπτά! Οι «κυανέρυθροι» σκόραραν κατά ριπάς παίζοντας παράλληλα πολύ καλή άμυνα, έχοντας σταθερά το προβάδισμα κοντά στους 20 πόντους. Η αυλαία του ημιχρόνου έπεσε, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 39-18, έπειτα από καλάθι του Ανδρακάκου στον αιφνιδιασμό.

Ο Πανιώνιος μπήκε αποφασισμένος στο δεύτερο μέρος και έτσι η διαφορά ολοένα και αυξανόταν αγγίζοντας ακόμη και τους 30 πόντους, με την ομάδα του Ανδρέα Μελίγδη να μένει σε ρόλο θεατή. Η τρίτη περίοδος έκλεισε στο +29 για τους «κυανέρυθρους», 62-33.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν καθαρά τυπιδή διαδικασία για τις δύο ομάδες, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 71-41. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Νίκος Βασιλειάδης με 17 ενώ ακολούθησε ο Γεωργόπουλος με 13. Για τον Προμηθέα ξεχώρισε ο Βασιλείου με 12.